banner39

Moro'da çatışmalar 5. gününde

Filipinlerin güneyindeki Moro'da 200 kadar kişiyi rehin alan isyancı örgüt ile ordu güçleri arasındaki çatışmalar 5. gününe girdi

Asya 13.09.2013, 09:54 13.09.2013, 17:11
Moro'da çatışmalar 5. gününde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler'in güneyindeki Zamboanga şehrinde çatışmalar 5. gününe girdi. Güvenlik güçleriyle Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF) arasındaki çatışmalar sonucu binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Öte yandan çatışmalar Zamboanga şehrinden sonra dün komşu bölgeler Lamitan şehri ve Basilan vilayetlerine de sıçrarken, çatışma bölgelerinden kaçan yaklaşık 15 bin kişinin şehrin stadyumuna sığındığı kaydedildi. Hükûmete ait sivil toplum çalışanlarından Beth Dy, "Biz onlar için en iyi imkânları sağlamaya çalışıyoruz. Ancak elimizde sadece 4 tane seyyar tuvalet var ve yeterince yatak yok." açıklamasını yaptı.

Resmi makamlar ise çoğunluğu Müslüman olan bölgede 200 kişinin MNLF tarafından rehin alındığını açıklıyor.

Filipinler Silahlı Kuvvetleri, çatışmanın başka gruplarca desteklendiği ve güvenlik güçlerinin kordon altına aldığı bölgenin genişletildiğini duyurdu.

Zamboanga Belediye Başkanı Isabelle Climaco Salazar ise bir televizyon kanalına vermiş olduğu bilgiye göre; öncelikli olarak rehinelerin güvenliğinin sağlanacağını, askerin kuşatılmış alana girerek halkın güvenliğinin sağlanmaya çalışıldığını belirtti.

ORDU İLE İSYANCILAR ARASINDA KARŞILIKLI RESTLEŞME

Ordunun konuşlandırıldığı yarım milyon nüfuslu Zamboanga'nın güneyindeki bölgeyi ziyaret eden Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, isyancıların ellerindeki rehineleri bırakarak eylemlerini sonlandırması gerektiğini belirterek, aksi halde ordunun güç kullanmakta çekinmeyeceği uyarısında bulundu.

Örgüt sözcüsü Ramon Zagala ise barış anlaşmasını görmezden gelen hükümeti suçlayarak, üyelerinin asla teslim olmayacağını kaydetti.

Zamboanga bölgesinde Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne mensup oldukları sanılan yaklaşık 200 kadar silahlı isyancının 5 gün önce 4 köyü basmasının ardından çıkan çatışmalarda, 8 kişi ölmüş, 24 kişi yaralanmıştı. Örgüt, rehineleri köylerdeki ev ve camilerde tutuyor.

1971 yılında Filipinler'den bağımsız devlet kurmak amacıyla Nur Misuari tarafından kurulan MNLF, 1996 yılında hükümet ile barış anlaşması imzalamıştı. Ancak Nur Misuari, şu an hükümet ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasından yapılan barış görüşmelerinden kendi grubunun dışlandığını savunuyor.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?