banner39

Moro'da gerginlik devam ediyor-VİDEO

Filipinler'in güneyindeki Moro'da Müslüman grup ile Filipinler askerleri arasındaki gerginlik sürüyor

Asya 10.09.2013, 10:19 10.09.2013, 14:48
Moro'da gerginlik devam ediyor-VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler'in güneyindeki Mindanao adasında Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF) ile ordu arasında yaşanan çatışmalar bugün ikinci gününe girdi.

Mindanao adasının Zamboanga şehrinde MNLF ile askerler arasında karşı durma bugün de devam ederken, zaman zaman çatışmaların yaşandığı aktarılıyor. Çatışmada 3 kişinin öldüğü açıklanırken, yetkililer MNLF'nin 250 kişiyi farklı adalarda rehin aldığını açıklandı. En az 6 köyde onlarca insanın yaralandığı, yüzlerce insanın çatışma bölgesinden okullara, kiliselere, statlara nakledildiği bildirildi. Ayrıca asker, polis ve güvenlik görevlileri tarafından bölgenin güvenliğini sağlayabilmek için bölgenin ablukaya alındığı ve çeşitli yerlerde kriz merkezleri kurulduğu açıklandı.

MNLF, hükûmeti, Morolulara verilecek özerk bölge anlaşmasına bağlı kalmamakla suçluyor. Zamboanga Belediye Başkanı Isabelle Climaco-Salazar, "MNLF'in şehre saldırmasının sebebinin belediye binasına bağımsızlık bayrağı çekmek olduğunu" söyledi.

MNLF'nin kurucusu Nur Misuari, geçen ay yaptığı açıklamada, hükümet ile ülkedeki en büyük Müslüman grup Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasındaki müzakerelerden dışlandıklarını söylemişti. MILF ile Filipinler hükümeti, bölgede kalıcı barışı sağlayacak ve özerk bir yönetim kurulmasını içeren anlaşmada sona geldi. Misuari ve yöneticileri, özerk bir bölge istemediklerini belirterek, bağımsızlıklarını ilan etmişti.

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?