banner39

Moro'daki rehine krizinde arabuluculuk talebi

Filipinlerin güneyindeki Moro'da 10 kişiyi rehin alan İsyancı grup, sorunun çözümü için uluslararası arabuluculuk talep ediyor

Asya 11.09.2013, 09:11 11.09.2013, 09:14
Moro'daki rehine krizinde arabuluculuk talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler'in Zamboanga bölgesinde bir grup isyancının köyleri basarak 10 kişiyi rehin almasıyla başlayan krizde, isyancılar sorunun çözümü için uluslararası arabuluculuk talep ediyor.

Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne mensup oldukları sanılan silahlı kişilerin eyleminin ardından ordu, örgüt üyelerinin bulunduğu tespit edilen köylerin etrafını kuşattı.

Zamboanga Belediye Başkanı Maria Isabelle Climaco yaptığı açıklamada, eski bir hükümet yetkilisinin, örgütün güçlü olduğu Sulu bölgesindeki isyancılarla görüşmeye çalıştığını ancak isyancıların hiç bir hükümet görevlisiyle görüşmeyi kabul etmediklerini belirterek, ''Militanlar bu konunun uluslararası bir sorun olduğunu söylüyor. Bu nedenle Birleşmiş Milletler veya uluslararası toplumun arabuluculuğunu talep ediyorlar'' ifadelerini kullandı.

Zamboanga bölgesinde Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi'ne mensup oldukları sanılan yaklaşık 200 kadar silahlı isyancının iki gün önce 4 köyü basarak 10 kişiyi rehin almasının ardından çıkan çatışmalarda, 8 kişi ölmüş, 24 kişi yaralanmıştı. Örgüt, rehineleri köylerdeki ev ve camilerde tutuyor.

Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi, 1996 yılında hükümetle barış anlaşması imzalamış ancak resmi makamları güneyde Müslümanlar için özerk bölge oluşturma sözüne bağlı kalmamakla suçlayan yüzlerce isyancı, hükümete karşı silahlı mücadeleyi sürdürme yoluna gitmişti.

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?