banner39

Moro'daki rehine krizinde müzakere kararı

Filipinler'in güneyindeki Moro'da 200 kişiyi rehin alan MNLF ile hükümet arasında ateşkes kararı alındı. Çatışmanın sona ermesi için müzakere yapılacak

Asya 14.09.2013, 13:08 14.09.2013, 20:09
Moro'daki rehine krizinde müzakere kararı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinlerin güneyindeki Moro'da yaklaşık 200 kişiyi rehin alan isyancı grup Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MNLF) ile ordu güçleri arasındaki çatışmalar 6. gününe girdi. Filipinler yönetimi Moro'nun Zamboanga şehrindeki çatışmalarda şimdiye kadar 53 kişinin öldüğünü açıkladı. Olaylar nedeniyle onlarca kişinin de yaralandığı ve 60 bin kişinin evini terk ettiği bildiriliyor. Olaylar sırasında bazı evler yıkılırken, bir hastanede de yangın çıktı.

Bu arada isyancıların lideri Nur Misuari ile hükümet arasında ateşkes kararı alındığı ve çatışmayı sonlandırmak için müzakere yapılacağı açıklandı.

Öte yandan çatışmaların Zamboanga'nın üç ayrı bölgesine yayıldığı ve ateşkes kararını uygulamanın zor olduğu kaydediliyor.

30 BİNDEN FAZLA İNSAN AÇLIK TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Öte yandan Zamboanga'daki rehine krizi nedeniyle bölgede 30 binden fazla insanın açlık tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Filipinler devletinin talimatıyla, Zamboanga Valiliği, şehir merkezindeki yerleşim birimlerini tahliye ederek halkı stadyuma ve okullara yerleştirdi. Yaklaşık 30 bin civarında Filipinli kendilerine gelecek yardımı bekliyor.

1971 yılında Filipinler'den bağımsız devlet kurmak amacıyla Nur Misuari tarafından kurulan MNLF, 1996 yılında hükümet ile barış anlaşması imzalamıştı. Ancak Nur Misuari, şu an hükümet ile Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MILF) arasından yapılan barış görüşmelerinden kendi grubunun dışlandığını savunuyor.

 

 

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?