banner39

Moro'daki silahsızlanma sürecini Türk elçi izleyecek

Filipinler'de geçen yıl hükümetle barış anlaşması imzalayan Moro İslami Kurtuluş Cephesi haftaya silah bırakmaya hazırlanıyor. Süreci Türk Büyükelçi Berk başkanlığındaki bağımsız kurul izleyecek

Asya 11.06.2015, 22:57 12.06.2015, 13:10
Moro'daki silahsızlanma sürecini Türk elçi izleyecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filipinler hükümeti ve Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) tarafından ortak yapılan açıklamada sürecin 16 Haziran'da başlayacağı belirtildi.

Hükümetin başmüzakerecisi Miriam Coronel-Ferrer, sürecin ilk aşamasında düzenlenecek törende MİKC'nin Bangsamoro İslami Silahlı Kuvvetleri'nden 145 kişinin bazı silahlarını teslim edeceğini açıkladı.

Törene Devlet Başkanı Benigno Aquino ile milletvekillerinin de katılacağını belirten Coronel-Ferrer, "Bu silah bırakma sürecinin sadece başlangıcı. MİKC, barışı sağlamakta samimi olduğunu göstermek istiyor" diye konuştu.  

Silah bırakma sürecini Türk Büyükelçi Haydar Berk başkanlığındaki bağımsız kurul takip edecek.

Moro İslami Kurtuluş Cephesi, yaklaşık 40 yıl süren ve 120 bin kişinin ölümüne neden olan ayrılıkçı hareketin ardından 27 Mart 2014'te Filipinler hükümetiyle Bangsamoro Barış Anlaşması imzalamıştı. Anlaşmanın imzalanmasıyla ülkenin güneyindeki Mindanao bölgesine kalıcı ve sürdürülebilir barış getirmesi öngörülen "Bangsamoro temel yasasının" tamamlanması için çalışmalar halen devam ediyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?