banner15

Moskova Merkez Camii'nde mushaf sergisi

Rusya'nın başkenti Moskova'nın önemli kültür adreslerinden biri Merkez Camii… Kısa süre önce yenilenen camide, muhtelif hususiyetlerdeki mushafları buluşturan sergi açıldı. Atölye çalışmalarının da yer aldığı program kapsamında; geleneksel İslam sanatlarından örnekler de ziyaretçilerle buluştu.

Moskova Merkez Camii'nde mushaf sergisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moskova Merkez Camii, evsahipliği yapmaya başladığı etkinliklerle başkentin önemli kültür adreslerinden biri olacağının mesajını veriyor. Caminin Prospekt Mira'daki binlerce metrekarelik alanında; son olarak Kur'an-ı Kerim etkinliği düzenlendi. Etkinlik kapsamında; muhtelif hususiyetlerdeki mushaflar sergilendi.

İslam kültürüne has sanat eserleri de düzenlenen program kapsamındaydı. Geçen yıl yaklaşık 40 ülkeden hafızların katılımıyla Kur’an-ı Kerim okuma yarışması düzenlenmiş, yarışmaya özel konuk olarak Kabe-i Muazzama İmamı mahir Al-Mu'aykli de katılmıştı. Bu yıl 14 yaş altı hafız yarışmasının da yer aldığı programda 'Bir saatte namazı öğrenelim' ve 'İslamî hat yazımı' başlıklı atölye çalışmaları da yapıldı.

HOŞGÖRÜ VE ANLAYIŞ BÖYLE MÜMKÜNDÜR

Rusya Müftüler Konseyi'nin imza attığı bu anlamlı etkinliğe Rusya Mimarlar Yüksek Kurulu Üyesi Profesör Ravil Aydarov da katıldı. Aydarov hem caminin yeni halini hem de etkinliğin önemini şu ifadelerle anlattı:

“İslam'ın halk arasında daha anlaşılır hale getirilmesi ve her nesilden insana seslenebilecek yeni mecralar bulması bizim için mutluluktur. Zira ülkemizde yaşayan Müslümanların sayısı çok fazla ve kendi insanımızın inanışlarıyla ilgili sanatsal, bilimsel ve tarihi verilere ulaşması çok önemli.. O hep sözünü ettiğimiz hoşgörü ve karşılıklı anlayış böyle mümkündür. Merkez Camii'nin yeni hali de çok güzel, her köşesinde emek görülüyor. Sergilenen resimlerde Kul Şerif Camii de var. Bunlar Rusya'nın değerleridir. İslam'daki estetiği simgeler.”

Moskova'da Kuran-ı Kerim'i konu alan etkinliker yıl boyunca farklı başlıklarda devam edecek. St. Petersburg, Rostov ve Nijni Novgorod gibi Müslüman nüfusunun yoğun olduğu şehirlerde de benzer etkinlikler gerçekleşecek.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 15:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48