banner15

Moskova'da 20 Özbek, sahte Türk belgesiyle yakalandı

Moskova’da üzerlerinde Türkiye'den alınmış sahte ehliyetler bulunduran 20 Özbek IŞİD'e üye oldukları şüphesiyle gözaltına alındı.

Moskova'da 20 Özbek, sahte Türk belgesiyle yakalandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moskova’da Rusya’da terör örgütü olarak ilan edilen ve yasaklanan IŞİD grubuna üyelikte şüphelenilen ve ellerinde Türkiye belgeleri bulunduğu öne sürülen 20 Özbek vatandaşı tutuklandı.

Interfax’ın güvenlik güçlerine dayandırarak verdiği haberde, özel güvenlik biriminin 29 Mart’ta Moskova’da çeşitli adreslere yaptığı operasyonda 20 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Haber ajansının kaynağı tutukluların çoğunun Özbekistan vatandaşları olduğunu ve onların yanlarında Türkiye ehliyeti olduğunu söyledi.

Rus istihbarat yetkilileri, bu son tutuklamaların IŞİD militanlarının Rusya’nın başkenti Moskova'ya  ve ülkenin başka bölgelerine sızdıklarının göstergesi olduğunu öne sürdü.

SAHTE EVRAKLAR BULUNDU

Haber ajansına konuşan kaynak, “Gözaltına alınanlarda sahte evraklar bulundu. Gözaltına alınanların uluslararası radikal guruplar ve terör örgütleri ile bağlantıları olup olmadığı kontrol edilecek” açıklamasında bulundu.

RESMEN ONAYLANMADI

Ria Novosti’ye konuşan kaynak, “Operasyonda 18 kişi gözaltına alındı, üzerlerinde Türk vatandaşı ehliyeti bulundu. Operasyon verilerine göre bu grup tarafından üretilen sahte evrakların IŞİD’e katılmak için dikkat çekmeden Rusya’ya girip çıkmak için hazırlandığı görüldü” dedi.

Ria Novosti haberinin altına bu bilginin resmi kaynaklar tarafından onaylatılmadığı da özellikle belirtti.

MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ: BİZE BİLGİ GELMEDİ

Öte yandan Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada olay ile ilgili kendilerine resmi bir bilgi gelmediğini medyada farklı haberlerin yer aldığını belirterek, “Bizde haberi Rus medyasından okuduk. Bize iletilmiş hiçbir resmi yazı yok. Bazı yerlerde 18 Türk vatandaşı derken bazı yerlerde ise içlerinde Türk vatandaşları var deniyor” açıklamasını yaptı.

Yekaterinburg şehrinde de Ocak ayında yedi kişi IŞİD’e üye olmakla suçlanarak Moskova güvenlik yetkililerine teslim etmişti. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB, eski KGB) bu tutuklulara karşı ceza davası açmıştı.

SAHTE BELGE OPERASYONU

Bu yıl Şubat ayında FSB ve Rusya İçişleri Bakanlığı vekilleri Moskova’da IŞİD üyeleri için sahte belgeler hazırlayan 14 kişiyi tutuklamışlardı. IŞİD’e bağlılığını ilan eden " Kafkasya Vilayeti" adlı militan grubun üyeleri 6 Mart'ta bir video yayınlayarak, Rusya'da daha fazla saldırılar düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 13:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48