Moskova'da bayram namazı için Metro kapatıldı

Rusyalı milyonlarca Müslüman için bugün Ramazan bayramı coşkusu başladı. Ülke genelinde çok sayıda kişi bayram namazı için camilere akın etti

Moskova'da bayram namazı için Metro kapatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moskova kentin en büyük camisinin bulunduğu bölgenin metro istasyonu Prospekt Mira’ya girişleri 2.5 saatliğine kapatma kararı aldı.

Belediye, namaz kılmaya gelen Müslümanların rahat etmesi içini metroya girişleri saat 05.20 ila 08.00 saatleri arasında kapattı. Bu saatlerde sadece metro istasyonundan çıkış yapmak mümkün olacak. Çember hattı üzerindeki Prospekt Mira istasyonu başkentin en yoğun istasyonlarından biri.  Her yıl bayram namazlarında Müslümanların yoğun katılımları nedeniyle Prospekt Mira’daki merkez camisi ve çevre yollar, seccadelerinin üzerinde namaz kılan on binlerce kişi ile doluyor.

Rusya Müftüler Konseyi, başkent Moskova ve yakın çevre bölgesinde bayram namazı kılınacak cami ve mescitlerin yer ve isimlerini bir gün öncesinden açıklandı. Moskova ve çevre bölgesinde yaklaşık 300 bin Müslüman’ın bayram namazı için camilere toplandı.

Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Ruşen Abbasov, Moskova’ya yakın Mıtişi, Balaşiha, Puşkin ve başka kentlerde de namaz kılmak için özel alanlar kurulduğunu belirtti.

PUTİN, MÜSLÜMANLARIN BAYRAMINI KUTLADI

Kremlin'den yapılan açıklamada Vladimir Putin kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Kutsal oruç tutma ayı biterken, Ramazan bayramı beraberinde derin manevi düşünceler, inancın güçlenmesinin mutluluğu, yeni paha biçilmez deneyimler, ahlaki arınma ve kendini geliştirme imkanı getiriyor. (Müslümanlar) bu bayramı sadece zengin ziyafet sofralarında değil, aynı zamanda yardıma muhtaç kişilerle de ilgilenerek kutlanıyorlar.
Müslüman örgütlerin Rusya'nın toplumsal hayatına aktif katılım göstermesi önemlidir..Devlet ve toplum yapılarıyla kurdukları işbirlikleri yorulmak nedir bilmeden gelişiyor, özellikle hayırseverlik, eğitim ve aydınlatma girişimleri süreçte büyük rol oynuyor.
İslamın değerlerini çarpıtan, nefret ve hoşgörüsüzlük tohumları eken aşırılık yanlılarıyla sıkı biçimde mücadele eden Müslüman din adamlarının ilkeli konumu da büyük saygı hak ediyor. Bu yapıcı ve çok yönlü faaliletler, dostluğu ve insanlar arasında karşılıklı anlayışı güçlendiriyor, ülkede toplumsal uzlaşı ve barışın korunmasını sağlıyor."

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 11:23
banner53
YORUM EKLE

banner39