banner39

Moskova'da da cami tartışması başladı

Moskova'da yeni caminin inşa edilmesine dair haberlerin çıkması ile beraber İslam düşmanlarının da sesleri yükselmeye başladı

Asya 30.09.2010, 15:50 30.09.2010, 16:10
Moskova'da da cami tartışması başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cami karşıtları Moskova vatandaşları içerisinde aktif faaliyet göstererek cami aleyhinde imza toplamaya ve eylem yapmaya başladı.

Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Rusya'da da  yöneticiler ve halkın dini hayatlarının içerisine girmesinden rahatsızlık duyuyor. 

Özellikle Moskova ve Petersburg gibi büyük şehirlerin insanları ise İslam'ın yaygınlaşmasından korkuyor. 

Bu arada cami inşaatı hakkında açıklama yapan Çeçenistan Müslümanları Dini İdaresinin başkanı Sultan Mirzayev Rusya'nın yirmi milyonluk Müslüman topluluğunun kendi sorunlarını kendisinin çözmesi gerektiğini ifade etti.

Sultan Mirzayev cami sorununun hükümet yetkilileri ile bir araya gelinerek bir an önce çözülmesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yaptı: "Rusya Müslümanlara ihtiyaç duyuyor. Biz sayısız insan, ekonomik ve diğer kaynaklara sahibiz. Camilerde konuşma yapan din adamları ülkenin bütünlük ve beraberliğinden bahsediyor. Bundan başka Rusya yöneticileri İslam dünyası ile ilişkileri geliştirmeğe çalışıyor. Bununla da İslam'ın Rusya iktidarı ve ülke Müslümanları açısından da önemini gösteriyor," dedi.

Sultan Mirzayev Moskova Müslümanlarının sorununun çözülmesi için sadece din adamlarını değil ülkenin Müslüman halklarının siyasi liderlerinin de insiyatif alması gerektiğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü