banner39

Moskova'da muhalifler miting yaptı

Moskova'da belediye başkanlığı seçimini kaybeden muhalif Navalnıy taraftarları miting düzenledi

Asya 10.09.2013, 08:04 10.09.2013, 08:04
Moskova'da muhalifler miting yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın başkenti Moskova'da Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı gösterilerin "kilit ismi" olarak nitelendirilen muhalif aktivist, blog yazarı ve avukat Aleksey Navalnıy taraftarları miting düzenledi.

Bolotnaya Meydanı'nda toplanan Navalnıy taraftarları, belediye başkanlığı seçimlerine hile karıştırıldığını iddia ederek, Putin'e yakınlığıyla bilinen ve seçimleri kazanarak ikinci kez belediye başkanı seçilen Sergey Sobyanin'in oylarına ekleme yapıldığını öne sürdü.

Bolotnaya'da toplanan kalabalık, "seçimler ikinci tura gitmeliydi", "hile istemiyoruz" sloganlarıyla Navalnıy'e destek verdi.

Burada konuşma yapan Navalnıy, kendisine oy veren herkese teşekkür ederek, artık Rusya'da yeni bir muhalif siyasi yapılanmanın oluştuğunu söyledi. Navalnıy, Rusya'da ancak partisi ve kendisine destek verenlerin Putin'in partisi Birleşik Rusya'yı yenebileceğini öne sürdü.

Güvenlik güçlerinin mitingin yapıldığı meydanda ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Moskova'da yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Sergey Sobyanin oyların yüzde 51,27'sini alarak birinci, Aleksey Navalnıy ise yüzde 27,30 ile ikinci sırada yer almıştı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?