banner39

Moskova'da muhalifler sokağa iniyor

Moskova'da belediye başkanlığı seçimlerini Putin'in adayının kazanması üzerine muhalifler gösteri yapma kararı aldı

Asya 09.09.2013, 13:51 09.09.2013, 13:54
Moskova'da muhalifler sokağa iniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'da Pazar günü gerçekleşen kısmi yerel seçimlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in desteklediği iktidar partisi Birleşik Rusya'nın adayı Sergey Sobyanin yüzde 51,3 oy alarak ilk turda Moskova belediye başkanı seçildi.

Moskova belediye başkanlığı için yarışan Kremlin karşıtı gösterilerin öncülerinden ünlü blogger Aleksey Navalnı ise Merkez Seçim Kurulu'nun açıkladığı verilere göre yüzde 27,24 destekle sürpriz yaptı. Sonuçlarda hile olduğunu savunan Navalnı, ülke genelinde gösterilere başlayacaklarını açıkladı.

Moskova seçim kurulunun Kremlin'den aldığı emirle oylarda hile yaptığını iddia eden Navalnı, "Biz Moskovalıları sokağa çıkarak yüzsüz bir şekilde çalınan oylarına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bunlar bizim oyumuz ve bunu onlara bırakmayacağız..." dedi. Navalnı'ye göre özellikle hastane gibi kurumlar ve seçmenin ayağına götürülen sandıklarda ciddi oranda hileler yapıldı.

Komünist Parti'den İvan Melnikov yüzde 10,6, Yabloko'dan Sergey Mitrohin yüzde 3,5, LDPR'dan Mihail Degtyaryov yüzde 2,8, Adaletli Parti'den Nikolay Leviçev yüzde 2,7 destek bulabildi.

Ülkenin yarısının 7 binin üzerinde yerel yöneticisini seçmek için sandığa gittiği seçimlerde muhalefetin birçok bölgede yüksek oranda destek bulması dikkat çekti.

Rusya'nın en büyük dördüncü kenti Yaketerinburg'da muhalefetin adayı Yevgeni Roizman yüzde 33,25 oranla ipi göğüsledi. Birleşik Rusya'nın adayı Yakov Silin ise seçmenin yüzde 29,77'sinin oyunu alabildi.

Blogundan seçim sonuçlarını değerlendiren Roizman, "Biz kazandık. Yekaterinburg'a teşekkürler!" dedi. Rus milyarder Mihail Prohorv'un Sivil Platform'unun adayı olan Roizman, diğer 12 adayı geride bırakmayı başardı.

Moskova Bölgesi'nde Andrey Vorobyov yüzde 72,5 destek bularak, seçilmeyi garantilerken, Dağıstan parlamentosu Ramazan Abdulatipov'u, Inguşetya parlamentosu da Yunus-Bek Yevkurov'u lider olarak seçti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, 2004'de Beslan'da bir okula yönelik terör saldırısı düzenlenmesinin ardından yerel yöneticilerin seçimlerini federal kontrole almıştı. 2012'de yapılan düzenleme ile yerel yöneticilerin halk tarafından seçilmesi uygulamasına yeniden geçilmişti.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?