banner39

Moskova'da yeni ülke kuruldu

Hükümet sarayı, gümrükleri, alış veriş merkezleri, hastaneleri, caddeleri dahil her şeyin kartondan yapıldığı bu ülkenin adı da Kartoniya

Asya 21.01.2011, 14:37 21.01.2011, 14:37
Moskova'da yeni ülke kuruldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın başkenti Moskova'da kartondan yeni bir ülke kuruldu. Hükümet sarayı, gümrükleri, alış veriş merkezleri, hastaneleri, caddeleri dahil her şeyin kartondan yapıldığı bu ülkenin adı da Kartoniya. Bir bağımsız ülkede bulunması gereken her şey burada da mevcut. Girişte pasaport kontrolü, Kartoniya mili parası ve en önemlisi anayasası bulunuyor.

Özellikle çocukların ilgisini çeken karton ülkenin; evlenme dairesi, moda evi, gazinosu, kilisesi, posta, otel, banka ve dev heykelleri bulunuyor. Ayrıca karton ülkesinin televizyonu da mevcut '1OKT' Birinci Toplumsal Karton Kanalı. Ülkenin halk kütüphanesi de unutulmamış. Karton kitaplar üzerine isteyen sevdiği kitabın ismini yazabilir.  

Ülkenin önde gelen liderlerinden Viktoriya bu ülkede alışveriş yapabilmek için Karton Bankası'nda döviz bozdurmanın şart olduğunu söylüyor. Buraya gelen herkes toprak satın alarak kendi işini, mekanını kurabiliyor. 

Serginin en çok dikkat çeken yapılardan biri de Karton Devlet Hapishanesi.Hapishanenin girişinde “Mahkumlara yemek vermek yasaktır” yazısı yer alıyor. Kapının diğer tarafına yazılan “kaçmak isteyenler için kapı” şeklinde tabela dikkat çekiyor. Bedava Mağaza'nın sahibi Svetlana daha önce Moskova'da da bedava mağaza açmak istediğini, ancak izin alamadığını belirtiyor. Svetlana'ya merkezde mağaza için kocaman mekan verilmiş. Svetlana'nın mağazasındaki eşyalar parasız veriliyor. 

Ülkenin devlet başkanlığı görevine seçilen Sergey Korsakov kendisini Kartonya Cumhuriyeti diktatörü olarak tanıtıyor. Korsakov aynı zamanda Kartoniya'nın baş mimarı. İlk Karton ülkeyi 2007 yılında kurduklarını anlatan Korsakov, aslında buranın sergi olduğunu belirtti. Korsakov, “Kartoniya interaktif bir sergidir. Burada her maketin yapılışını görebilirsiniz, hatta yapılışında yer bile alabilirsiniz.” dedi.

Flakon tasarım fabrikasında yer alan Kartoniya devleti 500 metrekarelik alanda bir hafta içinde kuruldu. Dev projenin yapımı için 500 adet büyük ebat karton parçalar kullanıldı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?