banner15

Müftülük ve kiliseden faizsiz sistem için işbirliği

Rus Ortodoks Kilisesi ve Rusya Müftülüğü faizsiz bankacılık sistemi konusunda işbirliği komisyonu kurdu

Müftülük ve kiliseden faizsiz sistem için işbirliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’da Ortodoks kilisesi ve Rusya Müftüler Konseyinin faizsiz finans sistemi oluşturulması konusunda işbirliği yapacak. İki kurumun faiz düzenine karşı alternatif bir model geliştirmeyi amaçlayan bir ortak komisyon kurduğu bildirildi.

Interfax ajansı yayınladığ haberde Rusya Müftüler Konseyi resmi sayfasında yayınlanan "İnanan insanlara göre, kar ve zarar esasına dayanan finansal ve ekonomik ilişkiler faiz finans düzeninden daha adildir. Yüzyıllar boyunca bilim adamları ve filozoflar faiz getiren kredi ilişkilerini kınamışlardır” ifadesine yer verdi.

Ortak komisyon eş başkanlığına Moskova Patrikhanesi Kilise ve Toplum Dairesi başkanı, başpapaz Vsevolod Chaplin ve Rusya Müftüler Konseyi başkan yardımcısı Ruşen Abbyasov getirildi.

Bu Komisyonun amacının İslam ve Hıristiyanlık dini değerlerine dayalı finansal ilke ve kurumları teşvik edecek bir temsil organı oluşturulması olarak açıklandı.

Ortak mali ve finans komisyonu amacını gerçekleştirebilmek için Rusya’nın yasama organları, bakanlıklar ve ülke Merkez Bankası ile aktif olarak işbirliği yapacak.

Bir yıl önce "Rus işadamı" kulübü üyeleri ile toplantıda bir araya gelen başpapaz Vsevolod Chaplin, Rus ekonomisini daha bağımsız hale getirmek için Ortodoks bankacılık düzeninin oluşturulmasını teklif etmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 17:22
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35