banner39

Müşerref 4 aydır ev hapsinde

Yaklaşık 4 aydır ev hapsinde bulunan Müşerref, vatana ihanetle suçlanıyor. Müşerref ayrıca, Benazir Butto suikastinden de sorumlu tutuluyor

Asya 03.08.2013, 16:22 03.08.2013, 16:25
Müşerref 4 aydır ev hapsinde

2008'de Pakistan'dan ayrılan 10. cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, seçim için geldiği memleketinde, hakkındaki suçlamalar nedeniyle tutuklanmıştı.

Pervez Müşerref, Pakistan tarihinin son dönemde en tartışılan ve gündeme gelen ismidir. Dünya, Pervez Müşerref'i genelkurmay başkanı iken 1999 yılında dönemin başbakanı Navaz Şerif'in kendisini görevden almasının ardından gerçekleştirdiği askerî darbeyle tanıdı. Darbe sonrasında Müşerref 2002 yılında cumhurbaşkanı oldu. 11 Eylül saldırılarından sonra Taliban ve El Kaide'nin merkezi olarak görülmeye başlayan Pakistan'da, takvimler 2007'yi gösterirken Müşerref parlamentoyu fesh ederek anayasa mahkemesi başkanını da görevden aldı.

2008 yılında yeniden seçime giden ülkede Navaz Şerif ve Benazir Butto için af ilan eden Müşerref, 2007 yılının Aralık ayında Benazir Butto'nun suikaste kurban gitmesinden sonra, cinayetin ardındaki isim olarak suçlandı. 2008 yılındaki seçimleri kaybeden Müşerref, Eylül ayında cumhurbaşkanlığı görevini Pakistan Halk Partisi lideri Asif Ali Zerdari'ye devrederken, aynı sene ülkeden ayrıldı. Müşerref, İngiltere ve Dubai'de sürdürdüğü sürgün hayatı sırasında 2011 yılında kurduğu Müslümanlar Birliği Hareketi Partisi ile yeniden siyasete döndü.

MAHKEMEDEN KORUMALARIYLA KAÇTI

Dubai'den politika çalışmalarını sürdürürken 2009 ve 2011 yıllarında Müşerref hakkında Benazir Butto suikasti ve 2007 yılında anayasaya aykırı davranarak parlamentoyu fesh etmek ve anayasa mahkemesi başkanını gorevden almak suçlamalarıyla açılan dâvâlarla yüzleşmek mecburiyetinde kaldı. Hakkında gıyabî tutuklama kararı çıkartılan Müşerref, 2013 Mayıs seçimleri öncesi yüksek mahkemeye müracaat ederek, hakkındaki dâvâlar için kefalet karşılığında tutuksuz yargılanma talebinde bulundu. Talebi kabul edilen Müşerref, Pakistan'a dönerek seçim çalışmalarına başladı.

Ancak Müşerref seçim adaylığını açıkladığı dönemde önce adaylığının iptalinin ardından da hakkındaki tutuklama kararlarının onaylanmasıyla büyük bir şok yaşadı. Kefalet duruşması için gittiği mahkemede tutuklama kararını öğrenen Müşerref, korumalarıyla mahkeme binasından uzaklaştı. Mahkeme, Müşerref'i kaçmakla suçlayarak ev hapsine mahkûm etti. Müşerref bu senenin Nisan ayından beri ev hapsinde tutuluyor. "Vatana ihanet" suçlamasıyla  yargılanacak olan Müşerref, Benazir Butto suikasti, Belucistan ayrılıkçı Hareketi lideri Bugti'nin öldürülmesi ve Lal Mescidi baskınları ile ilgili hakkında açılan dâvâlar sebebiyle muhakeme edilecek.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?