Müşerref davasında sona geliniyor

Pakistan yüksek mahkemesi, Müşerref'in yarın da hakim karşısına çıkmaması halinde tutuklanmasına karar verdi.

Müşerref davasında sona geliniyor

Pakistan yüksek mahkemesi, eski genelkurmay ve devlet başkanı Pervez Müşerref'in yarın da hakim karşısına çıkmaması halinde tutuklanmasına karar verdi.

Müşerref hakkında görülen davada, sanığın güvenlik tedbirlerinden dolayı mahkemeye gelememesi sebebiyle duruşma yarına ertelendi.

Vatana ihanet kapsamına giren 'anayasayı askıya alma' suçundan yargılanan Müşerref, 24 Aralık'ta ve bugün görülen duruşmalara güvenlik problemlerini gerekçe göstererek katılmadı.

Müşerref'in avukatlarından Ahmet Rıza Kasuri, müvekkilinin birçok örgütün hedef listesinde bulunduğunu ve bu yüzden duruşmalara gelemediğini ifade etti. Kasuri, Müşerref'in evinin yakınlarında birinci duruşma öncesinde 5 kilogram, ikinci duruşma öncesinde ise yarım kilogramlık bomba bulunduğunu kaydetti. Kasuri, müvekkilinin başına bir şey gelmesi durumunda bundan mahkemenin sorumlu tutulacağını ve bunu mahkemeye ilettiğini ifade etti.

Yarın başkent İslamabad'daki milli kütüphanede kurulan özel mahkemede görülecek davanın nasıl sonuçlanacağı ülke kamuoyunda merakla bekleniyor.

Müşerref, 2007 yılında olağanüstü hal ilan ederek vatana ihanet suçu kapsamına giren anayasayı ve anayasa mahkemesi üyelerini görevlerini askıya almaktan yargılanıyor.

Mahkeme daha önce Müşerref'i, Baloç kabile reisi Nawab Ekber Han Bugti'nin ölümü ile ilgili davada herhangi bir delile rastlanmadığı gerekçesiyle suçsuz bulmuştu. Bugti'nin ölümüyle ilgili davada ceza almayan Müşerref, eski Başbakan Benazir Butto suikastı ve Lal Mescidi baskınından dolayı yargılanmaya başlanmış ve tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak için ülkesine dönen Müşerref, Nisan ayında tutuklanmış ve yaklaşık yedi ay ev hapsinde tutulmuştu.

 

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2014, 09:30
banner53
YORUM EKLE

banner39