banner39

Müşerref'in siyasi hayatı sona erdi

Pakistan eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref, mahkeme kararıyla siyasetten ömür boyu men edildi

Asya 30.04.2013, 12:59 30.04.2013, 15:02
Müşerref'in siyasi hayatı sona erdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Peşaver Yüksek Mahkemesi, Pakistan eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i siyasi faaliyetlerden ömür boyu men etti.

Mahkeme kararının Pervez Müşerref'in seçim adaylığının iptaline ilişkin itirazın görüşülmesinin ardından alındığı açıklandı.

Ayrıca Ravalpandi Anti-Terör Mahkemesi de Benazir Butto ve Ekber Bugti'nin öldürülmesi davalarında Müşerref'in iki hafta daha gözaltında tutulmasını kararlaştırdı. Mahkeme bunun yanı sıra Belucistan güvenlik güçlerine Ekber Bugti'nin öldürülmesi olayı nedeniyle Müşerref'i sorgulama izni verdi.

Mahkeme sözcüsü ise Müşerref'in Benazir Butto davasında mahkemeyle işbirliği yapmadığını söyledi.

MAHKEME: MÜŞERREF, BUTTO SUİKASTI'NIN BİR NUMARALI SORUMLUSU

Pakistan Terör Mahkemesi, eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i, Benazir Butto suikastının bir numaralı sorumlusu olarak da gösterdi.

Mahkeme, Müşerref'i Butto davasının bir numaralı sanığı ilan etti. Ravalpindi kentinde yapılan duruşmaya, ev hapsinde tutulan Müşerref güvenlik riski gerekçesiyle getirtilmedi. Sonraki duruşmayı 3 Mayıs'a erteleyen mahkeme, Müşerref'in tutukluğunun devam etmesine karar verdi. İçişleri Bakanlığı, Müşerref'e yönelik tehditlerin artması nedeniyle eski lider için alınan güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkarmıştı.

Pakistan'ı 1999 ile 2008 yılları arasında yöneten Müşerref, görevini bıraktıktan sonra İngiltere ve Dubai'de yaşamış, 11 Mayıs'ta düzenlenecek seçimlere katılmak için geçen ay ülkesine dönmüştü.

Pakistan eski başbakanlarından Benazir Butto 27 Aralık 2007'de seçim mitingi sırasında düzenlenen suikast sonucu öldürülmüştü.  Belucistanlı aşiret lideri Ekber Bugti ise 26 Ağustos 2006'da güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyon sonucu beraberindeki 24 kişi ile birlikte öldürülmüştü. Pervez Müşerref, Ekber Bugti'nin öldürülmesine karışmakla da suçlanıyor.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?