banner39

Müslüman bakanlar toplu şekilde istifa etti

Sri Lanka'da Müslüman bakanlar toplu şekilde istifalarını verdi.

Asya 04.06.2019, 10:31
Müslüman bakanlar toplu şekilde istifa etti

9 Müslüman bakan ve bakan yardımcıları, Sri Lanka'da Paskalya günü düzenlenen ve 250'den fazla kişinin  ölümüne sebep olan terör saldırılarının ardından, hükümetin Müslümanların  güvenliğini sağlamada başarısız olduğu gerekçesiyle istifaetti.

Ülke basınında yer alan habere göre, istifa eden bakanlardan Şehir Planlama Bakanı Rauf Hakem, basına  yaptığı açıklamada, hükümetin, masum vatandaşların nefret suçlarından korunması,  ülkede kanun ve nizamın sağlanması için kararlı şekilde hareket etmesi  gerektiğini kaydetti. Ülkesinin itibarının korunması adına istifa ettiğini söyleyen Hakem,  Sri Lanka halkının iyiliği için bu kararı aldığını belirtti.

"Sri Lanka'da yeniden uyum ve barışın hakim olmasını istiyoruz."  ifadesini kullanan Hakem, saldırılarla ilgili soruşturmanın düzgün şekilde  yürütülmesi gerektiğini söyledi. Bakanlar, parlamento üyesi olarak hükümeti desteklemeye devam  edeceklerini ifade etti.

Ülkede, Kuzey Batı eyaletindeki Puttalam şehrinde geçen ay İslam  karşıtı grubun 45 yaşındaki bir Müslümanı bıçaklayarak öldürmesi üzerine eyalet  genelinde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Minuwangoda, Matara ve Puttalam kentlerinde, aralarında sivil toplum  kuruluşu lideri 3 kişinin de bulunduğu toplam 74 kişi, saldırılara karışma veya  teşvik etme gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Paskalya gününde kilise ve otelleri hedef alan terör saldırıları  sonrasında  İslam karşıtı gruplar, Chilaw kentinde Müslümanlara ait dükkanlar ile  camileri tahrip etmişti. Şiddet eylemleri sonrasında ülke genelinde sosyal medya yasağı  getirilmiş, Kuzey Batı eyaleti genelinde daha önce hafifletilen sokağa çıkma  yasağı yeniden ilan edilmişti.

Ordu yetkilileri, Müslümanlara yönelik saldırıların ardından ülkedeki  durumun kontrol altına alındığını duyurmuş, sosyal medya platformlarına getirilen  engelleme kaldırılmıştı.

Sri Lanka'da 21 Nisan'da Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini  sırasında Kochchikade'deki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve  Batticaloa'daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı  Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar  düzenlenmişti.  

Bu saldırıların ardından başkent Kolombo'nun banliyöleri Dehiwala'daki  konukevi yakınında ve Dematogoda'da üst geçit yakınında patlamalar yaşanmıştı.  Yetkililer, saldırılarda 253 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?