Müslüman katili şimdi de başbakan adayı!

Gücerat eyaletinde 2002'de yüzlerce Müslümanın katledilmesine göz yuman ve zemin hazırlayan Narendra Modi, şimdi de Hindistan'ın başbakan adayı...

Müslüman katili şimdi de başbakan adayı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hindistan'ın ana muhalefet partisi Bharatiya Janata Party (BJP) Gücerat eyaleti başkanı Narendra Modi'yi 2014 Mayıs'ında yapılacak genel seçimler için Başbakan adayı gösterdi. Modi, parti merkezinde yapılan törenle 2014 Mayıs genel seçimleri için seçim kampanyasına başladı.

2001 yılından beri partisinin Gücerat eyaleti başkanı olan Narendra Modi 2002 yılında eyalette meydana gelen Hindu - Müslüman çatışmalarında gerekli güvenlik önlemlerini almayarak Müslümanların katliama maruz kalmasına seyirci kalmakla suçlanmıştı. Kabinesindeki bazı bakanların bu olaylardan suçlu bulunarak hapse atıldığı Modi'ye başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok batılı ülke büyükelçilikleri dini ayrımcılık yaptığı gerekçesi ile ülkelerine vize vermemişti.

Narendra Modi'nin Hindistan Başbakanlığı için aday olarak gösterilmesi partisi BJP'de de tartışmalara yol açtı. Başta BJP'nin en kıdemli isimlerinden eski İçişleri Bakanı Lal Krishna Advani ve eski Başbakan Atal Bihari Vajpayee olmak üzere birçok üst düzey partili Modi'nin Başbakan adayı olarak gösterilmesine karşı. Partinin liberal yüzleri Modi'nin adaylığının BJP'nin liberal Hindulardan ve Müslümanlardan gelecek oyları engelleyeceği görüşünde.

Asıl adı Narendra Damadordas Modi olan 62 yaşındaki Gücerat eyaleti başkanı, çaycı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Modi, genç yaşında bugün BJP'nin fikir okulu olan aşırı Hindu milliyetçisi Rashtriya Swayamsevak Sang'a (RSS) katıldı. Partide hızla yükselen Modi, 2001 yılında eyalet seçimlerinde Gücerat eyaleti başkanı oldu. Kısa sürede eyaleti bir endüstri merkezi haline getiren Modi, hükümeti mevcut hükümet Kongre partisi ve Müslüman gruplarca Müslüman karşıtı olmakla suçlandı. Hakkında 2002 yılındaki olaylardan dolayı birçok dava açılan Modi ve hükümeti bu davalardan bazılarından hüküm giyerken Modi şu ana kadar ceza almadı. Geçtiğimiz yıl İngiltere'nin Hindistan büyükelçisinin Modi'yi eyaletteki ofisinde ziyaret etmesi ve sonrasında Modi'ye vize verebileceklerini bildirmesi Hint medyasında Modi'nin Başbakanlık adaylığının batılı güç merkezlerince de kabul edildiği yorumunun yapılmasına sebep olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 17:28
banner53
YORUM EKLE

banner39