banner39

Müslümanları öldüren Hindulara müebbet

Hindistan mahkemesi, 10 yıl önce meydana gelen olayda 11 Müslümanı öldüren 21 Hindu'ya müebbet hapis cezası verdi

Asya 30.07.2012, 17:26 30.07.2012, 17:26
Müslümanları öldüren Hindulara müebbet

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan mahkemesi, 11 kişilik bir Müslüman aileyi öldüren 21 Hindu'yu müebbet hapis cezasına çarptırdı. Olay, Hindistan'da 10 yıl önce çıkan en büyük mezhepsel şiddet olayları sırasında yaşanmıştı.

Hindistan mahkemesi Hakimi S.C. Srivastava, 21 kişiyi kasten adam öldürmek ve karışıklık çıkarmak suçundan suçlu buldu. 21 Hindu'ya, 2002'de 11 Müslüman'ı öldürmek suçundan müebbet hapis cezası verildi.

Olay, 2002'de Gurajat eyaletinin Visnagar kasabasında yaşanmıştı. Dini ziyaretten dönen Hinduların treninde çıkan yangın sonucu 60 Hindu ölmüş, olayda Müslümanlar suçlanmıştı. Çıkan şiddet olaylarında Hindu çeteler binden fazla Müslüman'ı öldürmüştü. Çeteler Müslümanlara ait ev ve işyerlerini ateşe verirken, binlerce kişi de evsiz kalmıştı.

Şiddet olayları sonucu Müslümanları öldürmekle suçlananlarla ilgili toplam 9 dava açılmıştı. Hindistan mahkemesinin bugünkü kararı, olay ile ilgili sonuçlanan ikinci davadır. İlk davada Hindistan mahkemesi 31 Hindu'yu onlarca Müslüman'ı öldürmek, isyan çıkarmak ve evleri ateşe vermek suçundan müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.

Diğer davalarla ilgili kararların ise Hindistan'ın yüksel mahkemesini talimatı doğrultusunda bir yıl içinde açıklanması bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?