banner39

Mustafa Kırımoğlu, Gül'ü ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Mustafa Kırımoğlu'nu Çankaya Köşkü'nde kabul etti

Asya 20.01.2011, 09:32 20.01.2011, 10:03
Mustafa Kırımoğlu, Gül'ü ziyaret etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırım halkının lideri Mustafa Kırımoğlu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaret etti. Ukrayna Parlamento Başkanı Litvin'e refakaten Türkiye'yi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kırımoğlu, Kırım Tatarlarının topraklarına dönüşü sonrasında ortaya çıkan sosyo-ekonomik sorunların çözüm sancılarının sürdüğünü anlattı.

Cumhurbaşkanı Gül ise, Türkiye ile Ukrayna arasında dostluk köprüsü oluşturan Kırım Tatarlarının sorunlarına çare bulunması için Türkiye'nin TİKA aracılığıyla yaptığı yardımların devam edeceğini söyledi.

MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU KİMDİR?

Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı ve Ukrayna Parlamentosu milletvekili, Kırım Tatarı halkının milli önderi. 1943 ila 1991 yılları arası Sovyet yurttaşı ve insan hakları savunucusu. 1989'dan bu yana Kırım'da yaşamakta ve 2000 yılından itibaren Ukrayna Parlamentosu "Rada"da milletvekili olarak görev yapmakta.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu 1943 yılında Kırım'ın Sudak şehri yakınlarında ‚Ayserez' köyünde doğdu. Alman işgali esnasında Mayıs 1944'de Stalin'in Kırım Tatarlarını sürgüne göndermesi ile birlikte, Kırımoğlu da altı aylık bebek olarak ailesiyle sürgüne gönderildi. Taşkent Üniversitesi'nde öğrenim görme talebi, 'Sovyet devletine ihanet eden bir halka mensup olduğu' gerekçesi rededildi.

Sürgün yaşamı sırasında resmen Özbekistan'da yaşamasına karşın verdiği insan hakları mücadelesi sürecinde birçok kez sürgüne gönderildi, hapse ve çalışma kamplarına atıldı. 12 Ekim 1986 tarihinde ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyet lideri Mihail Gorbaçov arasında gerçekleşen Reykjavik Zirvesi'nde Sovyet aydını Andrey Saharov, Sovyet tümgenerali Pyotr Grigorenko ve Kırım Tatarlarının önderi Mustafa Cemilev'in hürriyetlerine kavuşması karara bağlandı. 1989 yılında gizlice Kırım'a döndü. 1991 yılında ise Gorbaçov Kırım Tatarlarının vatanlarına dönmesine izin verdi. Kırım Tatarlarının yürütme organı olan Kırım Tatar Millî Meclisi'nin kararı ile kendisine "Kırımoğlu" soyadı verildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?