Myanmar 69 siyasi mahkumu bıraktı

Arakan'da Müslümanlara yönelik etknik temizliğe göz yummakla suçlanan Myanmar Devlet Başkanı Sein, 69 siyasi tutukluyu affetti

Myanmar 69 siyasi mahkumu bıraktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein'in 69 siyasi tutukluyu affettiği bildirdi.

Hükümetin Siyasi Tutuklular Araştırma Komitesi üyesi Ye Aung yaptığı açıklamada, affedilip serbest bırakılanlar arasında, ülkeyi 1962-1988 yıllarında diktatörlükle yöneten General Ne Win'in iki torununun da olduğunu belirtti. Win'in torunlarının askeri darbe düzenleme suçlamasıyla 2002'den bu yana ölüm hücresinde kaldığı belirtildi.

Ülkedeki hapishanelerde halen 60 siyasi tutuklunun bulunduğu kaydediliyor.

Siyasi tutuklular nedeniyle ABD ve birçok Batı ülkesinin eleştirdiği Myanmar'da hükümet, yıl sonuna kadar politik nedenlerle hapishanelerde kimsenin kalmayacağını belirtmişti.

ABD, kötü insan hakları sicili nedeniyle Myanmar'da daha önce iktidarda bulunan askeri rejime yönelik yaptırımlar getirmişti. Sein'in, 2010'da işbaşına gelmesinin ardından ülkede yaptığı, yüzlerce siyasi mahkumun serbest bırakılmasını da kapsayan reformlar üzerine ABD, yaptırımların büyük kısmını hafifletme kararı almıştı.

ABD Başkanı Barack Obama, Myanmar'ı geçen yıl kasım ayında ziyaret eden ilk ABD başkanı olmuştu.

Sein'in siyasi mahkumlara getirdiği af, Myanmar'ın ABD ile iyileşme yoluna giren ilişkilerindeki ivmeyi muhafaza etmeye yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 09:21
banner53
YORUM EKLE

banner39