banner39

Myanmar'da protestolara ordunun müdahalesi devam ediyor: 8 ölü

Myanmar'da daebeye karşı ülkenin birçok şehrinde düzenlenen protestolara güvenlik güçlerinin silahlı müdahalesi sonucu 8 kişi daha hayatını kaybetti.

Asya 29.03.2021, 17:31
Myanmar'da protestolara ordunun müdahalesi devam ediyor: 8 ölü

Myanmar Now haber sitesinin protestoları takip eden aktivistlerden aldığı bilgiye göre, bugün Yangon'a bağlı 2 ilçe ve Shan eyaletindeki protestolara askerler silahla karşılık verdi.

Yangon'un Thaketa ve Güney Dagon ilçelerinde çıkan olaylarda 7 protestocunun yaşamını yitirdiği açıklanırken, Shan'a bağlı Taunggyi kentinde protestolar sırasında yoldan geçen bir sivilin, vücuduna kurşun isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Öte yandan, Yangon'da dün ve 27 Mart'ta vurularak öldürülen siviller için cenaze töreni düzenlendi.

Çok sayıda kişinin katıldığı cenazede kalabalık, güvenlik güçlerinin silahsız protestoculara şiddet kullanmasını lanetledi.

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından, 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar'daki askeri darbe

Myanmarlılar, 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı.

Güvenlik güçlerinin silahlı müdahalelerinde 450'nin üzerinde gösterici hayatını kaybetti. Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

Kaynak: AA
banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?