banner15

Myanmar, Müslümanların doğal kaynaklarını Çin'e satıyor

Myanmar yönetimi, katliam ve zulümlere maruz bıraktığı Müslümanların yaşadığı bölgelerdeki doğal kaynakları Çin'e satıyor

Myanmar, Müslümanların doğal kaynaklarını Çin'e satıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin ve Myanmar arasında inşası süren doğalgaz ve petrol boru hatlarının, bu yıl faaliyete geçeceği bildirildi.

Çin'in resmi basınındaki haberlere göre, Çin'in güneybatısındaki Yunnan eyaleti vali yardımcısı Gao Şuşün, doğalgaz boru hattının yılın ilk yarısında, petrol boru hattının ise bu yılın sonu ya da gelecek yılın başında faaliyette olacağını söyledi.

Myanmar'ın batı sahilindeki Kyaukpyu limanından, Çin'in Yunnan eyaletinin Ruili kentine kadar uzanan enerji hatlarının inşası 2010'da başlamıştı. İnşası tamamlanacak boru hatlarının, ülkenin ekonomisine büyük katkı yapması beklenirken, az gelişmiş eyaletlerin yoğun olduğu güneybatı bölgelerinin ekonomisini hareketlendirmesi bekleniyor.

Myanmar-Çin boru hattı, ülkenin enerji güvenliği açısından da büyük rol oynuyor. Zira Çin enerji ithalinde Malaga boğazı yerine daha güvenli gördüğü bu hattı kullanmayı hedefliyor.

İnşaat tamamlanmasının ardından petrol boru hattının yıllık 22 milyon ton, doğalgaz boru hattının ise yıllık 12 milyar metreküp taşıma kapasitesi olacak.

Myanmar'da bulunan petrol ve doğalgaz kaynakları ağırlıklı olarak Müslümanların yaşadığı bölgelerde bulunuyor. Bu bölgelerde çok değerli elmas ve yakut madenleri de yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2013, 09:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
cengiz
cengiz - 6 yıl Önce

cok cahilce bir habercilik yontemi ve musumanlari paramparca ettiler zaten, baslik hic olmamis cunku olaylar baslamadan kimse orda muslaman oldugunu bile bilmiyordu.. yerin dibine batsin boyle habercilik

emel
emel - 6 yıl Önce

Ama Çin ve Amerika biliyordu kardeşim!

banner39

banner36

banner37

banner35