banner39

Myanmar seçiminde zafer muhaliflerin

Myanmar'da yapılan ara seçimlerde 40 sandalyenin tamamını muhalif Demokrasi için Milli Birlik Partisi kazandı

Asya 04.04.2012, 16:27 04.04.2012, 16:27
Myanmar seçiminde zafer muhaliflerin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar Birleşik Seçim Komisyonu, 1 Nisan'da ülkede yapılan ara seçimlerinde milletvekili olmaya hak kazanan 40 kişinin ismini açıkladı. Kazanan 40 milletvekilinin tamamının ise Myanmarlı muhalif lider Aung San Suu Kyi'nin partisinden olduğu kaydedildi.

Myanmar Birleşik Seçim Komisyonu, bugün devlet televizyonundan 1 Nisan'da yapılan ara seçimlerinde milletvekili seçilen 40 ismi resmen açıkladı. Daha 5 milletvekilinin ismi ise önümüzdeki günlerde açıklanacak. Bu sonuçlarla Suu Kyi'nin partisi Demokrasi için Milli Birlik'in (DMB) seçimlerde ezici çoğunlukla zafer kazandı. Seçim komisyonu, isimleri açıklanan 40 milletvekilinin de DMB'den olduğunu belirtti.

İsimleri açıklanan milletvekillerinden 35'i parlamentonun alt kanadı, 3'ü parlamentonun üst kanadı ve 2'sinin de yerel ve eyalet meclislerinde görev yapacak.

Seçimlerde muhalefet ezici bir zafer kazansa da parlamentodaki durum ise değişmeyecek. Buna rağmen ara seçimler Suu Kyi ve DMB'ye artık ülke parlamentosunda dikkate değer bir mevcudiyet imkanı verdi.

Myanmar parlamentosunda 664 sandalye bulunuyor. Parlamentonun büyük bir kısmı halen ülkede asker tarafından desteklenen iktidar partisi Birleşik Dayanışma ve Kalkınma Partisi (BDKP) ile aynı görüşte yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?