Myanmar yönetimi Nazilere benzetiliyor

Budist insan hakları aktivisti Maung Zarni, Myanmar hükümeti tarafından Arakan Müslümanlarına uygulanan vahşetin Nazi Almanya’sı dönemine benzediğini ifade etti.

Myanmar yönetimi Nazilere benzetiliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere’de yaşayan Myanmar kökenli Budist aktivist Zarni, Ülkesinin Arakan Müslümanlarına yönelik uyguladığı vahşeti Nazi Almanya’sına benzetti. Myanmarlı aktivist, uluslararası güçlerin ülkesine karşı harekete geçmesi gerektiğini açıkladı.

Ülkede gerçekleşen Myanmar hükümeti destekli sistematik asimilasyonun, göçe zorlamanın, kitlesel katliamın ve çetelerin tecavüzünün uluslararası yasalara göre suç sayılması gerektiğini ifade eden Zarni, Birleşmiş Milletleri (BM) göreve çağırdı.

ARAKAN’DA ETNİK KIYIM

2012'den beri süren etnik temizlik sonucu 1 milyon 300 bin olan Rohingyalı sayısı 800 bine indi. 100 bini öldürüldü 400 bin kişi ise Bangladeş, Hindistan, Tayland ve Malezya'ya sığındı.

Burma'da Arakanlılardan alınan iki milyon hektarlık alandan fazla toprağa Budistler el koydu.

ARAKAN’IN TARİHİ

Tarihi kaynaklar Arakan’ın, tarihin çeşitli dönemlerinde bağımsız ve egemen bir monarşi olarak Hindu, Budist ve Müslümanlar tarafından yöneltildiğini kaydediyor.

Tarihi verilere göre, İslâm Arakan’a Müslüman tüccarlar vasıtasıyla 788 yılından önce ulaştı ve yerli halk gruplar halinde İslâm’ı kabul etmeye başladılar ve o tarihten sonra İslâm Arakan’da medeniyetin gelişmesinde önemli rol oynadı.

Arakan, aynı zamanda İslâm’ın bölgeye gelmesi ve yerleşmesinin en büyük etkenlerinden olan Arapların 9. ve 10. yüzyıl kaynaklarında Ceziretür Rahmi ya da Ceziretür Rahme yani Rahmet Adası olarak nitelendiriliyor.

Uzmanlar, Arakan Müslümanlarını niteleyen ‘Rohang’ kelimesinin ‘Rahme’nin zamanla bozulmuş hali olduğunu öne sürüyorlar.

Bölgedeki Müslümanların kökenleri ise yerli unsur Maghlar, denizden ticaret ve tebliğ amacıyla gelen Araplar, karadan siyasi, askeri amaçlarla bölgeye gelen ve yerleşen Hindistanlı, Moğol, Patan, Fars ve Türklerden oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 10:27
YORUM EKLE

banner39