banner15

Myanmar'a BM'den Müslüman seçmen çağrısı

Birleşmiş milletler, Myanmar hükümetine Kasım ayında Myanmar'da yapılacak seçimlerde Müslümanların oy kullanmaları ile ilgili gerekenlerin acilen yapılması çağrısında bulundu

Myanmar'a BM'den Müslüman seçmen çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar hükümetine Müslümanlara oy kullanma izni vermesi çağrısı yaptı.

BM, Myanmar hükümetini azınlık ve göçmenlerle ilgili ayrımcılık yapmakla suçladı ve Kasım ayında yapılacak seçimlerde oy kullanabilmeleri için acilen gerekli izinlerin verilmesi çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Myanmar özel raportörü Yanghee Lee, perşembe günü yaptığı konuşmada, 8 Kasım tarihinde yapılacak seçimlerin ülkenin demokratik geçişi için önemli bir kilometre taşı olacağını söyledi.

Myanmar'da başlayan seçimlerde yaklaşık 4 milyon seçmen oy kullanamayacak.

8 Kasım genel seçimleri, Myanmardaki 2011 yılında meydana gelen askeri cunta, yarı-sivil hükümete iktidarı devredilmesinden bu yana ilk seçim olacak.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar, "devletsiz" sayılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor. 

Ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında şiddet olayları çıkmıştı. Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda çoğu Müslüman çok sayıda kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce ev ve iş yerinin ateşe verilmiş, 140 bin Arakan Müslümanı evlerini terk ederek derme çatma kamplarda yaşamak zorunda bırakılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 11:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35