banner15

Myanmar'da Budist çeteler yine saldırdı

Myanmar'da Budistler Müslümanlara ait ev ve işyerlerine salsırdı, üç kişi yaralanırken bir Müslümanın öldüğü yönündeki haber ise henüz doğrulanmadı

Myanmar'da Budist çeteler yine saldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'ın en büyük ikinci kenti Mandalay'da Budist çeteler, bir camiye ve Müslümanlara ait dükkânlara saldırdı. 

Budist bir kadının, bir Müslümanın tecavüzüne uğradığı yönündeki iddiaları üzerine patlak veren şiddet olaylarında, dün gece Mandalay'ın Müslümanların yaşadığı semtinde toplanan Budist çeteler, dükkanlara, araçlara ve bir camiye saldırı düzenledi.

Yerel basında yer alan haberlere göre, olaylarda üç kişi yaralanırken, Müslüman bir adamın vurularak öldüğü yönünde doğrulanmayan bilgiler de mevcut.  

Polis, bugün de Mandalay sokaklarında karşı karşıya gelen Budistlerle Müslümanlardan oluşan kalabalıkları dağıtmak için havaya ateş açtı. 

Tecavüz iddiasının, Mandalay'da yaşayan Budist rahip Ashin Wirathu'nun sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki sayfasında paylaşıldığı belirtildi. 

Kendisini Myanmar'ın "Bin Ladin"i olarak tanımlayan ve 969 grubunun kilit öneme sahip liderlerinden biri olan Wirathu, geçmişte Müslümanlara karşı şiddeti kışkırtmakla suçlanmıştı.  

969 grubunun yandaşları, Myanmar'ın İslami genişleme tehdidi altında olduğunu iddia ederek, Müslümanlara ait iş yerlerini boykot etme çağrısında bulunmuştu. 

Myanmar'da 2012 yılından bu yana aralıklarla Müslümanlara karşı şiddet olayları yaşanıyor. Olaylarda 280 kişi yaşamını yitirmiş, çoğu Müslüman on binlerce kişi yerlerinden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 14:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48