banner15

Myanmar'da çatışmalar: 15 ölü

Myanmar'ın kuzeydoğusundaki Şan eyaletinde etnik ayrılıkçı isyancıların güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarında 15 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Myanmar'da çatışmalar: 15 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şan eyaleti hükümet sözcüsü Zaw Htay'ın sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, ayrılıkçı grup Ta'ang Ulusal Kurtuluş Ordusunun (TNLA) Çin sınırındaki Muse kentinde sabah saatlerinde düzenlediği 3 ayrı saldırıda, aralarına sivillerin bulunduğu 15 kişinin hayatını kaybettiği, 20 kişinin ise yaralandığını belirtti.

Saldırıların 2'sinin bölgedeki askeri üsleri, birinin ise bir köprü ve yakınındaki alışveriş merkezini hedef aldığı, militanların hafif silahların yanı sıra havan topu kullandığı kaydedildi.

Muse'deki bir hastanede çalışan Kızıl Haç görevlisi Nan Mwe Phown, hayatını kaybedenlerin 2'sinin kadın olduğunu, saldırıda polislerin ve sivillerin de zarar gördüğünü söyledi.

Askeri üslere düzenlenen saldırılardaki can kayıplarına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

TNLA, Şan eyaletinde daha fazla özerklik için hükümet güçleriyle çatışan bir düzineden fazla örgüt arasında yer alıyor.

Eyalette son aylarda güvenlik güçleri ile ayrılıkçı militanlar arasındaki çatışmalar yoğunlaştı. Çatışmalar yüzünden Çinli etnik azınlığa mensup binlerce kişi yurtlarını terk ederek komşu Kaçin eyaletine göç etmek zorunda bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 21:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48