banner15

Myanmar'da ilk borsa Yangon'da açıldı

Myanmar'da 50 yıllık askeri rejimi esneten Kasım ayında yapılan seçimler sonrasında kurulacak yarı sivil yeni hükümetin Bakanlık adayları hakkında şaibeler devam ederken ülkede ilk kez bir ticaret borsası açılışı bugün yapıldı

Myanmar'da ilk borsa Yangon'da açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar’da ülkenin ilk ticaret borsası bugün resmen açıldı.

Myanmar Times’ın haberine göre, ülkenin ilk modern borsası Yangon şehrinde açıldı. Borsada işlem görmeye başlayan tek şirket ise "Myanmar Yatırım" oldu.

6 bin 700 iştirakçiye sahip Myanmar Yatırım’ın Müdürü Serge Pun, önlerinde daha çok yol olduğunu ve daha iyi düzenleme ve yatırımcı eğitimine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

2011 yılından bu yana reform döneminin yaşandığı Myanmar’da, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN), ABD, AB ve Japonya gibi bölge ülkeleriyle ilişkilerin önümüzdeki dönemde ülkenin ekonomik hareketliliğine katkı yapacağı belirtiliyor.

Diğer sektörler gibi bankacılık ve mali sektörün yabancı yatırımcılar tarafından ilgiyle takip edileceği kanaati hakim. 2011-2015 yılları arasında gerçekleşen dış yatırım ise 8 milyar dolar olarak belirlenmişti. 8 Kasım genel seçimleri altmış yıl sonra sivil bir hükümetin yönetime gelmesini sağlarken bu sürecin de ekonomiye pozitif katkı yapacağı kaydediliyor.

YENİ HÜKÜMETTEKİ ŞÜPHELİ KİŞİLER

Myanmar'da 1 Nisan'da iktidarı devralması beklenen yeni hükümette görev alacak 18 bakan adayı onaylandı.

Meclis Sözcüsü Mann Win Khaing Than, Devlet Başkanı U Htin Kyaw'ın 21 bakanlık için önerdiği 18 ismin onaylandığını açıkladı. Ulusal Demokrasi Birliği'nin (NLD) lideri Aung San Suu Çii'nin de arasında bulunduğu isimlerin hangi bakanlığa atanacaklarının daha sonra netleşeceği belirtildi.

SABIKALILAR BAKAN OLACAK

Onaylanan bakanlar arasında üç isim dikkati çekiyor. Planlama ve Finans Bakanlığına aday gösterilen Kyaw Win ve Ticaret Bakanı olması beklenen Thant Myint'in ABD'deki üniversitelerden aldıkları lisansüstü ve doktora diplomalarının şüpheli olduğu iddia ediliyor.

Din İşleri ve Kültür Bakanı olması planlanan Thura Aung Ko ise Chin insan hakları grubu tarafından 2008'deki anayasa referandumu kampanyası esnasında Chin eyaletinde bir kadına tecavüz etmekle suçlanıyor.

NLD, 7 Kasım 2015 seçimlerini, oyların yüzde 80'ini alarak kazanmıştı. NLD lideri Nobel Barış Ödülü sahibi Suu Çii'nin çocukluk arkadaşı U Htin, parlamentoda yapılan seçimde 652 oyun 360'ını alarak devlet başkanı olmaya hak kazanmıştı.

Ülkede 50 yıllık askeri yönetimin ardından seçilen ilk sivil Devlet Başkanı U Htin, kabinede 36 olan bakan sayısının tasarruf amacıyla 21'e indirileceğini söylemiş, meclisteki oylamada bakan sayısının azaltılması 3'e karşı 611 oyla kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 09:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48