Myanmar'da insani yardımlara ordu engeli

Myanmar hükümetinin operasyon bölgesi ilan ettiği Kuzey Rakhine ve Rohingya bölgesine insani yardımların ulaşmasını engellediği açıklandı

Myanmar'da insani yardımlara ordu engeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar (Birmanya-Burma) hükümetinin Rohingya(Arakan)lılara yapılan yardımların ulaşmasını engellemesi üzerine İnsan Hakları İzleme Örgütü Arakan'ın kuzeyindeki insanların insani durumlarının aciliyetine dikkat çekti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW)Birmanya hükümetinin, Kuzey Rakhine ve Rohingya'ya acil yardım gönderilmesini, onbinlerce kişiye yardımların ulaşmasını engelleyerek evlerini terk etmeye zorladığını açıkladı.

Hükümet güvenlik güçlerinin bölgede yaşayan savunmasız halka acil insani yardımların ulaştırılmasına izin verilmesi gerektiğini bildirdi.

HRW, Birleşmiş Milletler ve donör hükümetlerin, Birmanya hükümetine acil insani yardıma ihtiyacı olan halka yardımların ulaşması için izin verilmesi çağrısı yapılmasını istedi. Kuzey Rakhine'de savunmasız sivil halka temel sağlık ve yiyecek ihtiyacı sağlayan yardım kuruluşlarının erişiminin ordu tarafından engellendiğini açıkladı. HRW Asya Direktörü Brad Adams, "2012 yılından bu yana devam eden etnik temizlik politikası yüzünden savunmasız kalan sivil halkın çoğu hayatta kalmak için insani yardımlara muhtaç durumda" dedi.

Hafta başında Maungdaw köyünde yaşayan Alam isimli küçük bir çocuğu köyde öldüresiye döven Hint askerlerinin evleri ve dükkanları yağmaladığı belirtildi.

9 ekim 2016 tarihinde dokuz Myanmar polisin ölümü ile sonuçlanan Bangladeş sınırındaki Maungdaw ilçesindeki üç polis karakol baskınının ardından hükümet güçlerince ablukaya alınan bölgede askerlerin şiddeti devam ediyor. Aqa Mul Mücahit isimli daha önce adı hiç duyulmamış bir Rohingyalı örgüt tarafından yapıldığı iddia edilen saldırı sonrası hükümet bölgede operasyon başlattı.

Hükümet güçlerinin operasyon bölgesi ilan ettiği bölgede güvenlik kuvvetlerinin 30 kişiyi öldürdüğü bildiriliyor. Gazetecilerin erişimine yasaklanan bölgede devlet kaynaklarının güvenilirliği ise pek gerçekçi gelmiyor.

Dünya Gıda Programı WFP den bir yetkili, "9 ekimden bu yana Maungdaw ilçesine yardım kuruluşlarının teslimatları engellendiği için tam bir ihtiyaç değerlemesi yapmamız mümkün olmamıştır." açıklaması yaptı. "Erişim engelinden dolayı güvenlik operasyonları devam ediyor. Net bilgi sahibi olamıyoruz" dedi.

Uluslararası hukuka göre sınırlı bir süre için özel güvenlik nedenleriyle hareket özgürlüğü kısıtlanan bölgelerde açık uçlu ve geniş kısıtlamalara izin verilemez. Hibe ve insani yardımların serbest geçişini kolaylaştırmak ve bu tür yardımlara ülke içinde hızlı ve engelsiz olarak erişim sağlanması için gereken kolaylığı göstermek zorunda.

Bölgede Birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiserliği, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ve Contre la Faim olmak üzere kuzey Rakhine de hastaneler bulunuyor. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütünün, emziren anneler, 5 yaşın altındaki çocuklar, HIV ve tüberküloz hastası insanlar dahil olmak üzere çeşitli sağlık hizmetlerinin verildiği hastanede 152 bin savunmasız sivil halka tedavi imkanı sunuluyor.

Hareket özgürlüğü engellenen hasta ve yaralıların Maungdaw da bulunana hastneye ulaşımı engellenmiş oluyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 17:06
banner53
YORUM EKLE

banner39