Myanmar'da İslam düşmanlığının boyutu

Myanmar'da milliyetçi Budist rahiplerin öncülük ettiği 969 hareketinin Müslüman Arakanlılara yönelik sistematik katliamları her geçen gün artıyor

Asya 15.07.2013, 11:53 15.07.2013, 18:09
Myanmar'da İslam düşmanlığının boyutu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar, milliyetçi ve Budist 969 hareketinin öncülük ettiği ve gün geçtikçe büyüyen bir Müslüman karşıtı hissiyat dalgasına ev sahipliği yapıyor.

60 milyonluk ülkenin 9 milyonunu Müslümanlar oluştururuyor. Milliyetçi Budistler, Müslümanlar için küçük düşürücü  ''kala'' (siyah) ifadesini kullanıyor. Budistler, Müslümanlara yönelik sistematik saldırılar gerçekleştiriyor, onlara ait evleri, camileri, medrese ve yetimhaneleri yakıp yıkıyor, Müslümanları yaşlı,genç; kadın, erkek demeden katlediyor.

Myanmar'ın milliyetçi Budist rahiplerinin öncülük ettiği 969 hareketi, ülkenin başlıca kurumlarına sızmışken, ünlü bir Budist rahip, Ashin Wirathu geçenlerde hareketin gayriresmi lideri oldu. Wirathu'nun kırmızı cübbe içindeki fotoğrafı "Budist Terörünün Yüzü" ibaresi eşliğinde Time dergisinin haziran sayısına kapak oldu. Bu, Myanmar'da öfkeye sebep oldu ve uluslararası dikkatleri ülkede hararetli dini gerginliğe çekti.

Dünya Bülteni okurları için tercüme ettiğimiz makaleyi okumak için TIKLAYINIZ>>>

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?