banner39

Myanmar'da milliyetçi Budistlerden protesto

Myanmar'da Budistler, hükümetin Rohingya Müslümanlarının anayasal referandumda oy kullanmasına imkan sağlayan kararını protesto etti.

Asya 11.02.2015, 20:39 11.02.2015, 20:39
Myanmar'da milliyetçi Budistlerden protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar'ın en büyük kenti Yangon'da bugün yüzlerce milliyetçi Budist, hükümetin Rohingya Müslümanlarının anayasal referandumda oy kullanmasına imkan sağlayan kararını protesto etti.

Arakan Gençlik Örgütü ve Myanmar Ulusal Ağı (MNN) düzenledikleri protestoda, hükümetin göçmen sayılan 1,5 milyon kişiye geçici vatandaşlık hakkı tanıdığını ileri sürerek yeni referandum yasasına karşı çıktı.

MNN'den Naung Taw, yerel basına yaptığı açıklamada "Beyaz kartlı olanlara oy kullanma izni vermek etnik azınlıkların ve vatandaşların hakkını çalmaktır. Meclisin bu kararını iki yüzlü bir eylem olarak görüyoruz" dedi.

Göstericiler, 15 Şubat'ta, Arakan eyaletinin başkenti Sittwe'de kitlesel bir protesto düzenleyeceklerini söyledi.

Myanmar parlamentosu, ülkede göçmen sayılanlara verilen ve beyaz kart olarak da bilinen kimliklerin sahiplerinin, anayasa değişikliği referandumunda oy kullanabilmelerini sağlayan yasayı şubat başında onaylamıştı. Rohingya Müslümanları, beyaz kart sahiplerinin üçte ikisini oluşturuyor.

Rohingya Müslümanları ülkede Bangladeş'ten gelen göçmenler olarak görülüyor. 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Rohingya Müslümanları, "devletsiz" sayılıyor. Fakat Rohingya Müslümanlarına, 2008'deki referandumda ve 2010'da yapılan seçimlerde oy kullanma hakkı verilmişti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?