Myanmar'da ordu milletvekili atadı

Myanmar ordusu, mecliste sahip olduğu yüzde 25'lik kontejandaki milletvekillerini tayin etti

Myanmar'da ordu milletvekili atadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'da ordu, tüm mecliste sahip olduğu 386 sandalyenin sahiplerini belirledi.

Silahlı Kuvvetler Komutanı General Min Aung Hlaing, 110'u parlamentonun alt kanadına, 56'sı üst kanada ve 220'si de 14 eyalet ve bölgesel meclise olmak üzere ordu kontenjanından toplam 386 milletvekili atadı.

Birleşik Seçim Komisyonu Başkanı eski General Tin Aye'nin, ulusal ve bölgesel yasama organlarına atanan ordu mensuplarının milletvekilliklerini onayladığı belirtildi.

"ORDUNUN YENİ VEKİLLERİ ESKİLERDEN DAHA GÜÇLÜ"

Yangon Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Myat Thu, yaptığı açıklamada, yeni atanan vekillerin halihazırda mecliste bulunanlardan çok daha güçlü olduklarını söyledi.

Thu, yeni parlamentoda seçimleri ezici çoğunlukla kazanan Ulusal Demokrasi Birliği Partisi'nden (NLD) sonra en büyük ikinci güç olan ordunun, NLD'yi kontrol etmeye ve dengelemeye çalışacağını öngördü.

Yönetime ve mecliste büyük çoğunluğa sahip olmasına rağmen NLD hükümetinin, reform sürecinin daha kolay ve barış ortamında geçmesi için orduyla müzakere etmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Thu, "Beğenseniz de beğenmeseniz de gerçek bu" ifadesini kullandı.

Myanmar'da 2008'de kabul edilen anayasaya göre, mecliste yüzde 25 oranına denk gelen 166 sandalyesi bulunan ordu, bu milletvekili oranıyla istemediği yasaları veto edebiliyor. Ülkede 8 Kasım 2015'te yapılan seçimde, NLD oyların yüzde 77,1'ini, iktidardaki Birlik, Dayanışma ve Kalkınma Partisi (USDP) ise yüzde 10'unu almıştı. Ulusal meclisin alt ve üst kanadının 1 Şubat'ta toplanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 14:43
banner53
YORUM EKLE

banner39