Myanmar'da polis karakoluna saldırı: 12 ölü

Myanmarda uzun zamandır baskı ve şiddet altında bulunan Rohingya (Arakan) halkının dün gece 26 polis karakollarına yaptığı saldırılarda 12 kişinin öldüğü açıklandı

Myanmar'da polis karakoluna saldırı: 12 ölü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar sınır polis karakollarına yapılan saldırılarda bugüne kadar 25 kişinin öldüğü açıklandı.

Bu sabah yapılan açıklamada gece yarısından sonra başlayan saldırılar, 26 polis ve sınır karakoluna gerçekleştirildi. Saldırılar eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan liderliğindeki Rakhine Danışma Kurulu'nun, Rakhine eyaletinde ekonomik kalkınma ve sosyal adaleti geliştirmek için Myanmar hükümetinin Budistler ve Rohingyalı (Arakan) Müslümanlar arasındaki toplumsal şiddeti çözmek için çabucak hareket etmesini önermesinin birkaç saat sonrasında gerçekleşti 

Ülkenin lideri Aung San Suu Kyi'nin resmi ofisi Facebook sayfasında, saldırıların Annan'ın raporunun yayınlanmasına denk geldiğini söyledi.

Yerel polis, eşzamanlı saldırıların, kuzey Rakhine'deki polis, sınır muhafız polisi ve güvenlik güçlerinin en az 26 karakolunu hedeflediğini söyledi. Polis, yaralı sayısı hala devam ederken, "beş sınır muhafız polisi ve silahlı saldırganın yedisi öldü" dedi.

Taung Pasa kasabasındaki sınır koruma polis memuru Hutun Naing, "150'den fazla Müslüman saldırganın kıdemli karakol ve tüfeklerle çevrelediğini" söyledi.

Hutun Naing, "Bazı saldırganların cesetlerinin bulunduğu" gerekçesiyle "Taung Pasa kasabasındaki karakol polis memurlarından iki sınır polis memuru ve en az beş polis öldürüldü" dedi.

Geçtiğimiz Ekim ayında ordu, devletin Rohingya bölgelerinde, hükümet tarafından terörist olarak tanımlanan isyancılar tarafından dokuz sınır muhafızının öldürülmesinin ardından karşı operasyon operasyonları başlattı. BM insan hakları araştırmacıları ve bağımsız haklar örgütleri, operasyonlar sırasında askerlerin ve polisin sivilleri öldürdükleri ve taciz ettiklerini ve binlerce evi yandığını söyledi. O zamandan beri, bir baskı ve direniş döngüsünü hızlandırmak için tehdit eden Rohingya ayaklanmasının arttığına dair işaretler var.

Rohingya, Budist çoğunluk Myanmar'da uzun süredir ciddi ayrımcılıkla karşı karşıya bulunuyor. 2012'de yüzlerce kişiyi öldüren hükümet tarafından, yerlerinden edilip kamplara sürülen 140 bin Rohingyalı Müslüman şiddetin hedefleri haline getirildi.

Birleşmiş Milletler'e göre, geçen Ekim'den bu yana 80.000'den fazla Rohingya komşu ülke Bangladeş'e kaçtı.

Ağustos 2016'da Suu Kyi'nin talimatıyla kurulan Rakhine Komisyonu, Rakhine'daki durumun daha istikrarsız hale geldiğini, sivil ve askeri yetkililer için sürekli ve koordineli bir çaba gerektirdiğini söyledi. Komisyonun, Myanmar'dan altı üye ve Annan da dahil olmak üzere üç yabancısı bulunuyor.

Annan, "Devlet tarafından yönetilen ve hükümetin ve toplumun tüm kesimlerinin yardım ettiği birleşik eylem yakında yapılmazsa, Rakhine devletine zarar veren kronik yoksulluğu daha da derinleştirecek bir başka şiddet ve radikalleşme döngüsünü riske atacağız" dedi. Annan, rapor sunmak için Yangon'da bir basın toplantısı düzenledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 10:59
banner53
YORUM EKLE

banner39