banner15

Myanmar'da seçimler tamamlandı

Arakanlı Müslümanlara oy hakkı verilmeyen Myanmar'da seçimlere katılımın yüzde 80 olduğu öne sürüldü

Myanmar'da seçimler tamamlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'da yaklaşık 50 yıllık askeri yönetime son veren 2010 yılındaki seçimin ardından, cuntanın desteklediği hükümetin gölgesinde yapılan ilk genel seçimlerde oy verme işlemi sona erdi.

Ülkede yaklaşık 30 milyon seçmenin sandık başına gittiği seçimlerde oy verme işlemi 16.00'da sona erdi. Seçimlere katılım oranının yüzde 80 olduğu açıklandı.

Kayıtlı 30 milyon seçmenin bulunduğu ülkede çeşitli bölgelerinde yaşanan etnik çatışmalardan dolayı yaklaşık 4 milyon kişinin oylarını kullanamadığı ifade ediliyor.

Seçimlerde yarışan 91 partiden beş yıllığına meclise seçilecek adaylar, 664'ü parlamentonun alt ve üst kanadını oluşturacak eyalet ve bölge meclislerindeki bin 100 sandalye için yarıştı.

Öte yandan meclise girecek milletvekillerinin yüzde 75’ini halk belirlerken, kalan yüzde 25'i direkt ordu tarafından atanacak. Ülkede 300 seçim bölgesinde güvenlik nedeniyle sandık kurulamazken, Arakan eyaletinde de yaşayan halk seçme ve seçilme hakkından yaralanamayacak.

Seçimi yaklaşık 11 bin Myanmarlı ve yabancı gözlemci izliyor. Ülkede Müslümanların aday olmasına ve oy kullanmasına izin verilmeyen seçimlerin, özgür bir ortamda yapılmadığının göstergesi olarak kabul ediliyor.

Başta Demokrasi İçin Ulusal Birlik Partisi (NLD) üyeleri olmak üzere çok sayıda seçmen, iktidardaki Dayanışma ve Kalkınma Partisi'nin (USDP) seçimlerde usulsüzlük yapmasından endişe ediyor. Seçim öncesi, ölmüş kişilerin kayda alındığının ortaya çıkması da seçmen veri tabanından kaynaklı hataların meydana gelebileceği kaygılarına neden oluyor. 

Seçimin iki favorisi, ülkeyi bağımsızlığa götüren milliyetçi liderlerden Aung San'ın kızı ve Nobel ödüllü muhalif lider Aung San Suu Çii'nin liderliğindeki NLD ile emekli bir asker olan Devlet Başkanı Thein Sein'in kurucusu olduğu iktidardaki USDP.

Suu Çii, Yangon'daki Bahan seçim bölgesinde oy kullandı. Suu Çii'nin partisi NLD'den, Arakan Müslümanları konusundaki sessizliği ve diğer etnik halkların siyasi hak ve özgürlükleriyle ilgili duruşu nedeniyle bir oy patlaması yapması beklenmiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2015, 17:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35