banner39

Myanmar'da sınır karakollarına düzenlenen saldırılar

Arakan'da, sınır karakollarına düzenlenen saldırılarla ilgili tutuklu sayısı 78'e yükseldi

Asya 07.11.2016, 20:14 07.11.2016, 20:14
Myanmar'da sınır karakollarına düzenlenen saldırılar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'ın batısındaki Arakan eyaletinde geçen ay sınır karakollarına düzenlenen saldırılarla ilgili gözaltına alınanların sayısının 78'e yükseldiği bildirildi.

Enformasyon Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Bangladeş sınırına yakın Arakan eyaletinin kuzeybatısındaki Maungdaw ve Yathay Taung kasabalarında, şiddet olaylarına katıldıkları şüphesiyle 4 kişinin daha gözaltına aldığı bildirildi.

Açıklamada, antiterör yasaları ve ceza kanunlarına göre tutukluluk hali devam eden 78 kişinin yargılamalarının sürdüğü kaydedildi.

Öte yandan, başkent Yangon'da adını vermek istemeyen bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şüphelilerin suçlu bulunmaları halinde ölüm cezasına çarptırılacağını ifade etti.

Arakan eyaletinde 9 Ekim'de sınır karakollarına saldırılar düzenlenmiş, 13'ü güvenlik görevlisi olmak üzere 29 kişi ölmüştü.

Saldırıların ardından bölgeye çok sayıda asker ve polis sevk edilmiş ve çatışma çıkmıştı. Bölgeye basın mensuplarının ve yardım kuruluşu çalışanlarının girmesine izin verilmezken, Arakan Enformasyon Müdürlüğünden yapılan açıklamada, eyaletteki çatışmalar nedeniyle 3 binden fazla Arakanlı Müslümanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı belirtilmişti.

Myanmar hükümeti, bölgedeki sınır karakollarına yönelik saldırılarla başlayan çatışmalardan Rohingya Dayanışma Örgütüne bağlı Aka Mul Mücahidin örgütünü sorumlu tutmuştu. Ülkedeki Müslüman kuruluşlar saldırıları kınamıştı.

Sınır karakollarının bulunduğu Maungdaw ve Yathay Taung kasabalarında nüfusun çoğunluğunu Birleşmiş Milletler tarafından dünyada en fazla zulüm gören topluluk olarak tanımlanan Arakan Müslümanları (Rohingyalılar) oluşturuyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?