banner39

banner35

Myanmar'da Suu Çi devlet başkanlığına aday gösterilmedi

Myanmar'daki seçimleri büyük farkla kazanan NLD'nin devlet başkanı adayları arasında partinin lideri Suu Çii bulunmuyor.

Asya 10.03.2016, 11:36 10.03.2016, 11:44
Myanmar'da Suu Çi devlet başkanlığına aday gösterilmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'da 8 Kasım'da düzenlenen seçimleri büyük farkla kazanan Ulusal Demokrasi Birliği'nin (NLD) devlet başkanı adaylarını açıklamasıyla parti lideri Aung San Suu Kyi(Çii)'nin ülkenin bir sonraki lideri olmayacağı kesinleşti.

Seçimde oyların yüzde 70'inden fazlasını alan NLD, meclisin alt kanadından Htin Kyaw ve üst kanadından Henry Van Thio'yu devlet başkanı adayları olarak açıkladı.

Ordu destekli Birlik, Dayanışma ve Kalkınma Partisi (USDP) ise meclisin alt kanadındaki adayını Devlet Başkanı Yardımcısı Sai Mauk Khan, üst kanadındaki adayını ise parlamento sözcüsü Khing Aung Myint olarak duyurdu.

Myanmar meclisinin yüzde 25'ini oluşturan ordu mensupları başkan adaylarını cuma günü açıklayacak. Meclisin yeni devlet başkanını oylama süreci ise 17 Mart'ta başlayacak.

Suu Çii, seçimi kazanmasına karşın, anayasanın meşru çocuklarından biri yabancı ülke vatandaşı olanların, devlet başkanlığı koltuğuna oturmasını yasaklayan hükmü nedeniyle devlet başkanlığına aday olamıyor. Söz konusu hükmün, oğulları İngiltere vatandaşı olan Suu Çii'nin başkan olmasını engellemek üzere kabul edildiğine inanılıyor.

AUNG SAN SUU KYİ HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

İngiltere'deki Burma Rohingya Örgütü Başkanı Tun Khin, uluslararası toplumu, özellikle BM ve ASEAN üye ülkelerini, Myanmar hükümetine, durumları gün be gün kötüleşen Arakan halkına haklarını geri vermesine yönelik baskı yapmaları için daha güçlü yaptırımlar uygulamaya çağırdı.

Tun Khin'in bu sözleri, geçtiğimiz günlerde Arakan'daki mülteci kamplarına yaptığı ziyareti sırasında, Endonezya'nın The Jakarta Post gazetesine verdiği bir röportajda yer aldı. Tun Khin, Arakanlılara karşı uygulanan baskılara ve zulme son vermek için gerekli adımların atılması yönünde hiçbir irade gösterilmediğini söyleyerek, şimdiki iktidar partisi lideri olan Aung San Suu Kyi karşısında hayal kırıklığına uğradığını dile getirdi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?