banner15

Myanmar'da yine Budist tehdidi

İnsan Hakları-İnsan Onuru Uluslararası Film Festivali programına alınan, ülkede Müslümanlara yönelik şiddetin anlatıldığı belgeselin gösterimi, Budistlerin tehdidi üzerine iptal edildi.

Myanmar'da yine Budist tehdidi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'da düzenlenen İnsan Hakları-İnsan Onuru Uluslararası Film Festivali organizatörlerinden Mon Mon Myat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, radikal Budistlerden gelen, festival filmlerinin gösterildiği iki sinemanın ateşe verileceği ve Meiktila'da yeni bir isyan çıkarılacağı yönündeki tehdit telefonları nedeniyle "The Open Sky" (Açık Gökyüzü) belgesel filminin gösteriminin iptal edildiğini söyledi.

Filmde, geçen yıl Meiktila'da Müslümanlara yönelik şiddet olayları sırasında Budist ve Müslüman iki kadının yaşadıkları anlatılıyor.

Mon Mon Myat, dört gün süren ve çarşamba günü sona eren İnsan Hakları- İnsan Onuru Uluslararası Film Festivali kapsamında Yangon'da beyaz perdeye yansıtılması planlanan filmin gösteriminin iptal edilmesiyle ilgili olarak, ''Başka bir potansiyel ayaklanmanın günah keçisi olmak istemedik'' yorumunu yaptı.

Radikal Budistlerin, Facebook üzerinden de filmin yapımcılarına ve festivalin organizatörlerine yönelik tehdit mesajları paylaştıkları belirtiliyor.

Meiktila'da geçen yıl patlak veren şiddet olaylarında, aralarında çocukların da bulunduğu 40'tan fazla kişi yaşamını yitirmiş, çoğu Müslüman binlerce kişi yerlerinden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2014, 12:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48