banner39

Myanmar'daki katliamın hikayesi gün yüzüne çıktı

Myanmar'ın Meiktila adlı kasabasında 25 Müslüman'ın öldüğü saldırıların hikayesi gün yüzüne çıktı

Asya 09.04.2013, 16:59 09.04.2013, 17:50
Myanmar'daki katliamın hikayesi gün yüzüne çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar'ın Meiktila adlı kasabasında 21 Mart günü katledilen 25 Müslüman'ın hikayesi gün yüzüne çıktı.

Reuters'ın haberine göre, katliamdan sonra Mingalarzay Yone bölgesindeki tepeye çıkarılan cesetler Budist kalabalık tarafından yakıldı. Daha sonra ise yakılan cesetlerin bazıları kesilmiş olarak bulundu. Reuters kameramanı bunlardan 10 yaşında ya da daha küçük iki çocuğa ait olan cesetleri gördüğünü söylüyor.

Myanmar'da sık sık demokrasi ikonu olarak gösterilen Budist rahipler öncülüğündeki katliam sırasında ise güvenlik güçleri hiçbir müdahalede bulunmadı.

KATLİAMIN ÖNCESİ

45 yaşındaki Budist kadın Aye Aye Naing, yerel rahiplere yemek sunmak istedi. Fakat parası olmadığı için altın saç tokasını satmaya karar verdi. Meiktila'da Müslüman bir kuyumcu dükkanına giren kadın, tokanın gerçek altın olmadığı cevabını aldı. Budist kadınla kuyumcu arasında tartışma çıkması üzerine olay yerine gelen polis Budist kadın ve kuyumcuyu tutukladı. Tartışmayı gören Budistlerin toplanması üzerine çıkan olaylarda ise ölen ya da yaralanan olmadı, fakat Müslümanlara ait dükkanlar tamamen zarar gördü.

Öte yandan, kasabada birkaç hafta önce dağıtılan Budist broşürleri Müslümanlara karşı öfkeyi zaten tahrik etmişti. Broşürlerde Suudi Arabistan'ın desteğini alan Müslümanların Budistlere karşı komplo içinde olduğu iddia ediliyordu.

Müslümanlara ait dükkanların yakılmasının ardından dört Müslümanla Budist rahipler arasında bir kavga oldu. Budist rahiplere saldırıldığı haberinin yayılması üzerine de Müslümanlara ait evlerin etrafında toplanan Budistler evleri ateşe vererek 25 Müslümanın ölümüne sebep oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?