Myanmar'daki Türk şehitlikleri yenileniyor

Myanmar'da bulunan Thayet-Myo ve Meiktila Şehitliği Türkiye tarafından hazırlanan proje ile yeniden düzenleniyor

Myanmar'daki Türk şehitlikleri yenileniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'da bulunan iki Türk şehitliğinin düzenleme çalışmaları devam ediyor. Ocak 2013 tarihinde başlayan çalışmalar sonucunda çevre düzenlemesinin yanı sıra mezar taşları da yeniden düzenlenmiş olacak.

1965'ten beri Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şehitliklerin onarımı için girişimlerde bulunuluyor. 2012 ortalarında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun girişimleri ile şehitlikler için onarım izni Myanmar Devlet Başkanı General Than Shwe tarafından verildi. İzinlerin alınmasından sonra Aile ve Sosyal Politikalar Uzmanı Orhan Bilge, Şehitlikler ve Anıtlar Şube Müdürü Zekeriya İyimaya, Çocuk Gelişimcisi Tayfun Özek ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığından İnşaat Mühendisi Hüseyin Karatağ'dan oluşan bir komisyon oluşturuldu.

Komisyon Kasım 2012'de Myanmar Şehitliklerini yerinde inceledi ve projeler hazırladı. Yerel izinlerin alınması ve diğer çalışmaların sonucunda Thayet-Myo Şehitliği için 27 Ocak 2013 tarihinde, Meiktila Şehitliği içinse 29 Ocak 2013 tarihinde inşaat çalışmaları başladı.

Birinci Dünya Savaşı'nda İngilizler tarafından Irak, Filistin, Suriye ve Hicaz Cephelerinde esir alınan 20 bin kadar Osmanlı askeri, Hindistan-Bangladeş-Myanmar bölgesine esir olarak çalıştırılmak üzere getirilmişti. Buradaki zor şartlar ve muameleler neticesinde Myanmar'da bin 600 kadar askerin şehit olduğu tahmin ediliyor. Esir düşen şehitler Thayet Türk Şehitliği'ne ve Meikthila Türk Şehitliği'ne defnedilmişti.

Şehitliklerden Meiktila en fazla tahrip edilen şehitliklerden... Şu anda boş bir tarla görünümünde. 2. Dünya Savaşında Myanmar'ı işgal eden Japonlar Meiktila'da taş bulamayınca Meiktila Şehitliğinin duvar taşlarını kırarak siper yapmakta kullanmıştı. Bunun üzerine bölgede yer alan Müslümanlar şehit mezar baştaşlarını Meiktila'da bulunan camiye taşımış ve 180 adet mezar baştaşını korumaya almışlardı.

Thayet Şehitliği ise görece çevre duvarı olması ve mezar baştaşlarının korunmuş olması dolayısıyla daha korunaklı.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 14:47
banner53
YORUM EKLE

banner39