banner39

Myanmar'dan 90 bin Müslüman kaçtı

Myanmar'daki yardım ekipleri, Budistler'in saldırılarının ardından 90 bin kadar insanın evlerini terkedip başka bölgelere kaçtığını bildiriyor.

Asya 20.06.2012, 15:12 20.06.2012, 15:12
Myanmar'dan 90 bin Müslüman kaçtı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar'daki yardım ekipleri, ülkenin batısında, Budistler'in saldırıları ve yaşanan şiddet olayları yüzünden 90 bin kadar insanın evlerini terkedip başka bölgelere kaçtığını bildiriyor.

10 Müslümanın bir otobüsten indirilerek katledilmesiyle doruğa çıkan şiddet olaylarında, resmi rakamlara göre, 50'yi aşkın Müslüman ölmüş, 1000'i aşkın ev de tahrip edilmişti.

Dünya Gıda Programı, evlerinden olan insanların üçte ikisine acil gıda yardımı yapıldığını kaydediyor. Bangladeş, kara ve deniz yoluyla kendi topraklarına girmek isteyen mültecileri geri çeviriyor.

Bangladeş yetkilieri ülkede yüzbinlerce Arakanlı mülteci bulunduğunu ve daha fazla mülteci kabul edemeyeceğini belirtirken, insan hakları grupları Bangladeş'in Myanmar'dan gelen mültecilere sınırlarını kapatma kararını eleştiriyor ve bunun devletler hukukuna ters düştüğünü belirtiyorlar.

BBC muhabiri Jonah Fisher, bölgede hala yer yer şiddet olayları meydana geldiğini bununla birlikte, ülkenin batı ucunda bulunan Rakhine eyaletinde belli ölçüde sükûnet sağlandığını kaydediyor.

Çatışmaların azalmasına rağmen insanların kaçmaya devam ettiği, hem ülke içinde, hem de Bangladaş sınırına doğru göçlerin sürdüğü belirtiliyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?