banner15

Myanmarlı Müslümanlar evine dönemiyor

Myanmar'da üzerinden üç yıl geçmesine rağmen, Meikhtila kentindeki Müslümanlara yönelik saldırıların yol açtığı büyük yıkım nedeniyle birçok kişi hala evlerine dönemiyor.

Myanmarlı Müslümanlar evine dönemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar'ın Meikhtila kentinde 2013 yılında 100 Müslümanın ölümüyle sonuçlanan şiddet olayları nedeniyle Müslümanlar hala evine dönemiyor.

Meikhtila'daki Dinlerarası Dostluk Ağı sözcüsü olan Müslüman avukat Aung Thein, şiddet olaylarından ötürü evlerini terk eden en az 70 ailenin hala evsiz olduğunu söyledi.

Thein, evsiz ailelerin, yılbaşında hükümet tarafından kampların kapatılmasıyla, şehirdeki manastır veya parklarda yaşamlarını sürdürdüklerini ifade etti.

Ailelerin yıllardır evlerine dönmeye çalıştıklarını ancak yerel milliyetçi grupların karşı koyması nedeniyle yetkililerin dönüşlerine izin vermediğini belirten Thein, "Şimdi ise bu Müslüman ailelerin çoğu, mülklerini satarak başka bölgelere yerleşmeye çalışıyor." dedi.

Meikhtila'daki Yadanar Oo Manastırı başrahiplerinden Withuda da yaptığı açıklamada, bölgede, Müslümanlar ve milliyetçi gruplar arasındaki güvensizlik ortamının sürdüğünü kaydetti.

Özellikle Müslüman ailelerin kendilerini güvende hissetmediğine dikkati çeken Withuda, bu güvensizlik ortamı yüzünden birçok ailenin başka kentlere ve kasabalara taşındığını, bir kısımının da Budizmi benimsemek zorunda kaldığını söyledi.

Başrahip Withuda, 2013 yılında saldırılardan kaçarak manastıra sığınan yaklaşık 700 Müslümanın hayatını kurtardığını hatırlatarak, "(Manastırın önünde toplanarak Müslümanların dışarı gönderilmesini isteyen) saldırganlara onları öldürmek istiyorsanız, önce beni öldürmelisiniz dedim. Elbette korkuyordum ancak hayatlarını kurtarmak için cesur olmam gerekiyordu." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 11:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35