banner39

NATO bu kez Pakistan askeri öldürdü

NATO üç Pakistan askerini yanlışlıkla öldürdü, Pakistan NATO'nun hayati yolunu kapattı!

Asya 30.09.2010, 13:19 30.09.2010, 14:08
NATO bu kez Pakistan askeri öldürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan, NATO güçlerinin dün Kurram bölgesine düzenlediği saldırıda üç askerlerini öldürdüğünü, üçünü de yaraladığını duyurdu.

Pakistan topraklarında son bir hafta içinde 4'üncü kez saldırı düzenleyen NATO güçlerinin, bu kez Pakistan askerlerini vurduğu bildirildi. Pakistanlı yetkililer, NATO helikopterlerinin dün hava sahalarını ihlal ederek bir sınır karakollarına saldırı düzenlediğini duyurdu. Saldırıda üç Pakistan askeri ölürken, üçünün de yaralandığı kaydedildi.

Taliban'a karşı Afganistan üzerinden Pakistan topraklarında sık sık saldırılar gerçekleştiren NATO, olayı araştırdıklarını açıklamakla yetindi.

Pakistan makamları ise Afganistan'daki NATO askerleri için hayati öneme sahip destek yolunun kapatıldığını bildirdi. Yetkililer, olayın NATO'nun sınır ötesi hava saldırıları ile 3 Pakistanlı askerin ölmesine tepki olduğunu dile getiriyor.

Pakistan makamları, bugün yapılan saldırını NATO tarafında Pakistan'a yapılan sınır ötesi hava saldırıların dördüncüsü olduğunu ifade etti. Saldırıdan birkaç saat son Peşaver kenti yakınlarında Khyber aşiret bölgesindeki Torkham sınır kapısında Afganistan'daki yabancı askerler için destek malzeme taşıyan kamyon ve yakıt tankerleri durduruldu. İsmini açıklamak istemeyen Pakistanlı üst düzey yetkili, "Evet, NATO destek malzemesi durduruldu" diye olayı doğruladı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki NATO öncülüğündeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) sözcüsü ise hiçbir helikopterin Pakistan sınırını geçmediğini ve olayın araştırıldığını iddia etti.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü