banner15

NATO konvoyuna bir saldırı daha

NATO'nun Pakistan sınırlarında yaptığı katliamlardan sonra artan direniş saldırıları bugün de devam etti, NATO'ya ait bir yakıt konvoyu daha vuruldu.

NATO konvoyuna bir saldırı daha

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'da, Afganistan'daki NATO askerleri için yakıt taşıyan 20 tankerlik konvoya saldırı yapıldı. Son günlerde 3.'sü yaşanan aynı tür saldırı sonucu tankerlerin ateşe verildiği bildirildi.

Afganistan'daki NATO askerleri için yakıt taşıyan 20 tankerlik konvoya saldırı başkent İslamabad yakınlarında meydana geldi. Pakistan, Afganistan'daki NATO askerlerinin destek yolunu geçtiğimiz gün kapatılmıştı. ABD helikopterlerinin bu ülkeye sınır ötesi saldırılar yaparak 3 askerleri öldürmesi sonrası, Pakistan NATO destek yolunun geçtiği sınır kapısını kapatmıştı.

Pakistanlı polis yetkilisi Umer Hayat, bugün sabah saatlerinde NATO tankerlerine yapılan saldırıda 3 kişinin öldüğünü belirterek, olaydan 'militanları' sorumlu tuttu. Saldırıda 20 tanker yanarak kullanılmaz hale geldi. Bugünkü saldırının sınırın kapatılmasında sonra NATO konvoyuna yapılan 3. saldırı olduğu kaydedilirken, daha önceki saldırılardan birini Pakistan'daki Taliban üstlenmişti. Taliban, sevkiyat tamamen durana kadar NATO konvoylarına daha fazla saldırı yapılacağı tehdidinde bulunmuştu.

Washington ve İslamabad arasındaki ilişkiler son günlerdeki olaylar sonucu gerginleşirken, Pakistan ABD'nin Afganistan'da istikrarı sağlaması için en hayati öneme sahip müttefiki.

Bu arada ABD'li yetkililer, basına yaptıkları açıklamalarda, Pakistan'ın sınırı yakın zamanda açacağı ifadelerine yer veriyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2010, 10:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48