NATO tehdidi Rusya'ya deniz doktrinini değiştirtti

Rusya NATO'nun genişleme politikası ve kendisine yönelik tehditler nedeniyle "deniz doktrini"ni değiştirdi

NATO tehdidi Rusya'ya deniz doktrinini değiştirtti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinin deniz doktrininde yapılan düzenlemeleri onayladı.

SputnikNews'in haberine göre Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin de deniz doktrininde, 'NATO'nun doğuya doğru genişlemesi nedeniyle' değişiklik yapma gereği duyduklarını söyledi.

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre Rogozin, Rus Donanma Günü nedeniyle dün Baltiysk kentinde yapılan bir toplantıda, "Odağımızın Atlantik'e kaymasının nedeni NATO'nun sınırlarımıza yaklaşıyor olması" dedi. Öte yandan Rogozin ülkenin 2011'de kabul edilen deniz doktrininin yenilenmesinin diğer bir nedeni olarak da Kırım'ın yeniden Rusya'ya bağlanmasına işaret etti. Nitekim Rogozin, ülkenin yeni doktrininde donanmanın Kırım ve Arktika'daki varlığının genişletilmesine odaklanıldığını belirtti.

'ARKTİKA İÇİN BUZKIRAN FİLOSU YENİLENECEK'

Bununla birlikte Rogozin, ülkesinin Arktika bölgesindeki varlığını artırmaya karar vermesinin nedenleriyle ilgili de şunları söyledi: "Bununla birlikte Arktika, Atlas ve Pasifik Okyanuslarına sınırsız bir ulaşım sağlıyor. Bölgede çok zengin enerji kaynakları var. Bu nedenle nükleer buzkıran filomuzu yenileyeceğiz."

'ÇİN VE HİNDİSTAN'LA İLİŞKİLER GELİŞTİRİLECEK'

Doktrinde ayrıca Rus donanmasının Çin ve Hindistan ile 'dostluk ilişkilerini' geliştireceği belirtilip, Hint ve Pasifik Okyanuslarına kıyısı olan ülkelerle de işbirliğinin genişletilmesinin hedeflendiği ifade edildi.

'DONANMA İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de deniz doktrininde yapılan yeni düzenlemeleri 'donanmanın geleceği için bir dönüm noktası' olarak tanımlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2015, 15:21
banner53
YORUM EKLE

banner39