banner15

NATO'dan Rusya'ya füze kalkanı önerisi

Rusya ile NATO ülkeleri ve ABD arasında tartışmalara neden olan 'füze kalkanı' ile ilgili taraflar yeni uzlaşı arıyor.

NATO'dan Rusya'ya füze kalkanı önerisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze kalkanına sert tepki gösteren Moskova, euro-atlantik bölgesinin ortak savunmasının değerlendirilmesini istiyor.

20 Kasım'da Lizbon'da yapılacak Rusya-NATO Konseyi zirvesinde Moskova'ya yeni bir füze kalkanı projesi sunulacak. NATO sözcüsü James Appathurai basına yaptığı açıklamada zirvede önerinin Rusya'ya sunulacağını doğruladı ve ortak projelerin tarafları birbirine yakınlaştıracağına dikkat çekti.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen euro-atlantik alanında yeni füze kalkanı ile ilgili açıklamasında, projede Avrupa Birliği ile ABD arasındaki ortaklığın yanısıra Rusya ile ilişkilerin de dikkate alınacağını kaydetmişti.

Rasmussen, Kasım zirvesinde 28 NATO ülkesinin Rusya'yı ortak füze kalkanı projesine davet etmesini istiyor.ABD'nin doğu avrupaya yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı ise taraflar arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. ABD İran'dan gelecek muhtemel tehditlere karşı NATO bölgesinin korunmasının hedeflendiğini belirtirken, Rusya Tahran'ın herhangi bir tehdit oluşturmadığını savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 07:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48