banner15

Navaz Şerif, Modi'nin yemin törenine katılacak

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Hindistan'daki genel seçimleri kazanarak başbakan olan Modi'nin yemin törenine katılacak

Navaz Şerif, Modi'nin yemin törenine katılacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Hindistan'daki genel seçimleri kazanan Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) lideri Narendra Modi'nin, yemin törenine katılım davetine olumlu cevap verdi.

Pakistan Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Hindistan'daki genel seçimlerin galibi BJP'nin lideri Modi'nin yemin törenine Başbakan Şerif'in katılacağı bildirildi.

Yardımcılarıyla bir dizi toplantıdan sonra bu kararı alan Şerif'e, başbakanın Ulusal Danışmanı ve Dışişleri Bakanı Sertaç Aziz'in de eşlik edeceği belirtildi.

BJP sözcülüğünden çarşamba günü yapılan açıklamada, 26 Mayıs'taki yemin törenine, Güney Asya Bölgesel İşbirliği Teşkilatı (SAARC) üye ülkelerin liderleri ile Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in de davetli olduğu duyurulmuştu.

Büyük Britanya İmparatorluğu yönetimindeki Hindistan'dan 1947 yılında ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Pakistan'da, 11 Mayıs 2013'teki genel seçimleri kazanarak iktidara gelen Başbakan Navaz Şerif, her fırsatta Hindistan'la ilişkileri geliştirmek istediklerini dile getiriyor.

Köken olarak aynı milliyete mensup olsalar da dini ayrılıklar nedeniyle adeta "düşman kardeş" konumunda olan Pakistan ve Hindistan arasındaki anlaşmazlık, Keşmir konusunda yaşanmaya devam ediyor. Keşmir sorunu nedeniyle 1947, 1965 ve 1999 yıllarında üç kez savaşan iki ülke arasındaki ilişkiler gerginliğini koruyor. 

Buna karşın sivil siyaseti güçlendirmeyi amaçlayan Başbakan Şerif, iktidara geldiği günden bu yana Hindistan'a sıcak mesajlar verirken, son olarakModi'nin başbakan adayı olduğu Bharatiya Janata Partisi'nin Hindistan genel seçimlerini kazanmasının ardından kendisini tebrik ederek Pakistan'a davet etmişti.

Şerif'in Modi'nin davetini kabul etmesiyle, 1947'den beri iki ülke liderleri arasında ilk kez yemin törenine katılım gerçekleşecek.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2014, 14:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35