banner15

Navaz Şerif, Modi'nin yemin törenine katıldı

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Hindistan Başbakanı Modi'nin dünkü yemin törenine katıldı. İkili bugün de baş başa bir görüşme gerçekleştirecek

Navaz Şerif, Modi'nin yemin törenine katıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Hindistan’ın yeni Başbakanı Narendra Modi’nin yemin törenine katıldı. Geçtiğimiz hafta Modi, Navaz Şerif’in de dahil olduğu Güney Asya Bölgesel İşbirliği Teşkilatı liderlerini yemin törenine davet etti.

Seçim sürecinde Pakistan karşıtı söylemleriyle dikkat çeken Hindu Milliyetçisi Modi’nin daveti, Pakistan’da uzun süre tartışıldı. Ancak Şerif, Modi’nin davetini kabul etti ve bir iyi niyet göstergesi olarak, Pazar günü, 151 Hindistanlı balıkçının serbest bırakılmasını emretti.

Pazartesi günü ise, Pakistan tarihinde ilk kez bir lider, Hindu bir liderin yemin törenine katıldı. Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi’deki yemin töreni sırasında basın mensuplarına açıklama yapan Şerif, ziyaretinin ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açılmasına yardım edebileceğini belirtti.

Birbirine kültürel ve geleneksel olarak bu kadar benzeyen başka iki millet olmadığını vurgulayan Şerif, bu benzerliklerin güce dönüşebileceğini ifade etti ve Hindistanlı iş adamlarını Pakistan'a yatırım yapmaya davet etti. Şerif'in bugün Modi ile ikili bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 10:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35