banner15

Nazarbayev Fransa ile 5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Kazakistan cumhurbaşkanı Nazarbayev Fransa ile 5 milyon dolarlık yatırım anlaşması imzaladı

Nazarbayev Fransa ile 5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Fransa'ya yaptığı ziyaret sırasında 5 Milyar dolarlık yatırım anlaşmaları imzaladığı bildirildi.

BBC Özbek haber servisinden alınan bilgiye göre, Kazak lider Fransa’nın en büyük şirketlerinden Total, Airbus ve Areva yöneticileri ile bir araya geldi. Bu haftanın başında Londra'da İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir araya gelen Nazarbayev, İngiltere ile de 5 Milyar dolarlık yatırım anlaşmaları imzalamıştı.

Tüm bu anlaşmaların Kazakistan’ın petrol ve enerji sektörünü geliştirmeye yönelik olduğu bildiriliyor. Dünya petrol fiyatlarında istikrarsızlık devam ederken, Kazakistan "siyah altına" dayalı ekonomisinde çeşitli projeleri ortaya koymaya çalışıyor. Dünya ve Rusya ekonomisindeki çalkantılar Orta Asya’da en güçlü ekonomiye sahip Kazakistan'da ekonomik sorunları ortaya çıkardı.  Bu şartlarda ülke liderleri ekonomi alanında doğrudan yatırımlar aramaya başladı.

İngiltere’nin “Financial Times” gazetesi Kazakistan’ın bağımsızlık yıllarında misli görülmemiş büyük ölçekli özelleştirmeler yaptığını haber verdi. Bu süreçte devlete ait büyük şirketler yanında orta ve küçük şirketler de ihale yolu ile yabancı sermaye sahiplerine sunuluyor. Bu projeler arasında maliyeti 20 milyar dolar olan ve Çin, Rusya, İran'ı ve Avrupa’yı birbirine bağlayacak otomobil, demiryolu ve hava yollarını modernize edecek "Nurlu Yol” projesi de var. Bu projelerin çoğunluğunun gelecek 5 yıl içinde gerçekleşmesi beklenmektedir.


Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 10:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35