banner15

Nazarbayev İngiltere'de

Kazakistan lideri Nazarbayev İngiltere ziyaretinde 15 milyon dolarlık adli yardım anlaşması imzaladı

Nazarbayev İngiltere'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, İngiltere'ye bir ziyaret gerçekleştirdi. 2013 yılından beri iki ülke arasındaki ilişkilerin hızlı bir ivme kazandığını ifade eden İngiltere Başbakanı David Cameron, Nazarbayev'in ziyareti ile birlikte iki ülke arasında önemli anlaşmalara vardıklarını ifade etti.

Nazarbayev, İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir araya geldi. Görüşme sonrası iki ülke arasında kamu hizmetleri ve yolsuzlukla mücadele konusunda 15 milyon dolarlık mutabakat zaptı imzalandı.

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Kazak hükümetine danışmanlık yapmasının Kazakistan'ın ilerlemesinde önemli olduğu ifade edildi. 

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ofisinden Tobias Ellwood, son zamanlarda Kazakistan'ı modern bir ulus olarak gördüğünü söyleyerek " Bölgesel olarak önemli  ve uluslararası bir oyuncu olma eşiğinde ve İngiltere onun seçim ortağı olmak ister." açıklamasında bulundu.

İnsan Hakları Orta Asya araştırmacısı Mihra Rittmann, " Kazakistan son yıllarda ekonomi ve diğer alanlarda hızlı bir gelişme gösterdi ancak insan hakları ve hukuk konusunda tam tersi istikamette geriledi." açıklamasında bulundu.Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 11:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35